Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 71-62 του Αετού Κιλκίς, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12.

Σε έναν αγώνα με πολλές μεταπτώσεις στην απόδοση και των δύο ομάδων, η ΑΓΕ Πιερίας όντας πιο συγκεντρωμένη και πιο αποφασισμένη στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα σημειώνοντας την τρίτη νίκη της σε τέσσερις αγώνες και παραμένει γερά στο κυνήγι της ένατης θέσης στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, ο Αετός Κιλκίς μετρά στα playoffs μία νίκη και τρεις ήττες και πλέον ο στόχος του περιορίζεται στην αποφυγή της δωδέκατης θέσης.

Ο Αετός Κιλκίς προηγήθηκε με 0-8 στο 4’ 03” κρατώντας την ΑΓΕ Πιερίας στο μηδέν για 4’ 20”. Στην συνέχεια, η γηπεδούχος έτρεξε το δικό της σερί μειώνοντας σε 7-8 στο 7’ 02” κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 14-12.

Η ομάδα της Κατερίνης προηγήθηκε με οκτώ πόντους (24-16) στο 13’ 01”, διαφορά η οποία χώριζε τις δύο ομάδες και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (31-23).

Ο Αετός Κιλκίς μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στο δεύτερο μισό του αγώνα και κατάφερε να προσπεράσει στο 27’ 40” με 38-39, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια τέσσερις φορές στην συνέχεια και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 44-45 υπέρ του φιλοξενούμενου.

Οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου ξέφυγαν με εννέα (60-51) στο 36’ 07” κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 71-62.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Κορμέντζας.

Δεκάλεπτα: 14-12, 31-23, 44-45, 71-62.