Οι Πάνθηρες γνώρισαν εντός έδρας ήττα από τον Αιγινιακό με 57-68 στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος σε αναμέτρηση για τα playoffsτης Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-8.

Για τους γηπεδούχους αυτή ήταν η δεύτερη ήττα ύστερα από τρεις στροφές σε αυτό το μίνι-πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 2-1.

Πολύ ισορροπημένη ήταν η αναμέτρηση στην πρώτη περίοδο με τους δύο μονομάχους να πηγαίνουν χέρι χέρι και το δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 17-15.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Βόρειας Πιερίας ανέβασε στροφές, ήταν ανώτερη από τον αντίπαλό της και με καλή δουλειά και στις δύο άκρες του παρκέ, κράτησε τους Πάνθηρες μόλις στους εννέα πόντους με εκείνη να πετυχαίνει είκοσι και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +9 (26-35).

Στην τρίτη περίοδο και πάλι το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τους δύο αντιπάλους να λειτουργούν πολύ καλά στην επίθεση, τον Αιγινιακό να επιδιώκει να ξεφύγει και τους Πάνθηρες να παλεύουν σκληρά να κρατηθούν σε απόσταση αναπνοής με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το δεκάλεπτο με διαφορά 11 πόντων (42-53) και την τύχη της αναμέτρησης να αναμένεται να κριθεί στην τελευταία περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε κάτι δραματικά καθώς είχαμε το ίδιο σκηνικό, με τον Αιγινιακό να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και την ομάδα του coach Χρυσίδη να προσπαθεί να πλησιάσει και να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για νίκη, με τους δύο μονομάχους να σκοράρουν αμφότεροι από 15 πόντους και το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στους φιλοξενούμενους με τελικό σκορ 57-68.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-15, 26-35, 42-53, 57-68.