Ο Άθλος Αλεξάνδρειας έκανε την έκπληξη και επικράτησε κόντρα στο φαβορί ΑΠΣ ΚουΠα Κιλκίς με 88-82 σε ένα σπουδαίο ματς για την 3η αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 1-4.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δείχνοντας από το ξεκίνημα τις προθέσεις τους και με όπλο την «καυτή» τους περιφέρεια όπου έδωσαν ένα ρεσιτάλ 11 τριπόντων, έθεσαν τις βάσεις για τη νίκη τους οικοδομώντας μία σημαντική διαφορά μέχρι να οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άθλος με επιθετικό κρεσέντο και με σπουδαία άμυνα κατάφερε να σκοράρει 31 πόντους κρατώντας μόλις στους 14 την ΚούΠα.

Η ομάδα του Κιλκίς στη δεύτερη περίοδο έριξε τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους (43-37), ωστόσο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν την υπεροχή στο παιχνίδι και έκλεισαν το ημίχρονο με αέρα δεκατεσσάρων πόντων (55-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να κάνουν την αντεπίθεσή τους και τρέχοντας ένα εντυπωσιακό 5-20 επιμέρους, έστειλαν το ματς στο τρίποντο (65-62), βάζοντας φωτιά στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι όμως με ένα δικό τους 5-0 σερί στη συνέχεια έκαναν το σκορ 70-62 με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η τελευταία περίοδος επιφύλασσε τις μεγαλύτερες συγκινήσεις αφού η ομάδα του coach Αγγέλη ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-69), με την ΚουΠα να ξαναπαίρνει το μομέντουμ στην συνέχεια και με επιμέρους σκορ 2-13 να ισοφαρίζει την παρτίδα (82-82) και να δίνει χαρακτήρα θρίλερ στο φινάλε. Στο κρισιμότερο σημείο του ματς βέβαια, ο Άθλος ήταν εκείνος που έδειξε μεγαλύτερη αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότατα, κράτησε την αντίπαλό του στο μηδέν, ενώ ο ίδιος με πέντε πόντους στα εναπομείναντα λεπτά έκανε το σκορ 87-82 και κατέκτησε μία σπουδαία νίκη, την δεύτερή του σε τρεις αναμετρήσεις playoffs.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηχαρίσης – Εκίζογλου.

Δεκάλεπτα: 31-14, 55-41, 70-62, 87-82.