Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε του Βαφύρα Δίου με 65-59 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης ήταν αρκετά μοιρασμένη με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αρκετά, χωρίς ωστόσο κάποια να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με βραχεία κεφαλή 21-20 μετά τα πρώτα δέκα λεπτά.

Ο Βαφύρας ήταν καλύτερος στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ χωρίς όμως να έχει διαφορά ασφαλείας. Το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 34-36 υπέρ της ομάς του Δίου.

Ο Μέγας Αλέξανδρος, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει, κατάφερε να πάρει πίσω το υπέρ του πλεονέκτημα και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με μόλις 2 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (48-46) και το ματς να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού.

Μετά από μία μεγάλη μάχη στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα των Γιαννιτσών είχε τις περισσότερες δυνάμεις στο τέλος και κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με το 65-59 να είναι το αποτέλεσμα που έδειχνε ο φωτεινός πίνακας στο τέλος της αναμέτρησης.

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα ο Μέγας Αλέξανδρος έφτασε τις 2 νίκες στα Playoffs ενώ για τον Βαφύρα Δίου αυτή ήταν η 3η διαδοχική ήττα στη μάχη για τις θέσεις 13-16.

Διαιτητές: Μητώνας – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 21-20, 34-36, 48-46, 65-59.