Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ηττήθηκε από τον Αετό Κιλκίς με 61-71 στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12.

Η ομάδα της Αλεξάνδρειας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με όπλο της την άμυνα κατάφερε να προηγείται με 17-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στον Αετό Κιλκίς ο οποίος με την βελτιωμένη επιθετική του απόδοση κατάφερε όχι μόνο να περάσει μπροστά αλλά να πάρει και μία πολύ καλή διαφορά στα όρια των 10 πόντων. Το σκορ στο ημίχρονο έγραφε 27-36.

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά μοιρασμένη τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά με τις δύο ομάδες να κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα και τη διαφορά να μην μεταβάλλεται ιδιαίτερα. Ο Αετός κράτησε το προβάδισμα και το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 39-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Αλεξάνδρειας προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού αλλά ο Αετός κρατούσε το προβάδισμα και κατάφερε εν τέλει να πάρει το διπλό έχοντας και διψήφια διαφορά με το τελικό 61-71.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Κιλκίς στην φάση των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ ενώ για του Αλεξανδρινούς ήταν η πρώτη τους ήττα στα παιχνίδια για τις θέσεις 9-12.

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης – Εκίζογλου.

Δεκάλεπτα: 17-13, 27-36, 39-47, 61-71.