Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 69-65 του Εδεσσαϊκού στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12.

Η ομάδα της Έδεσσας, σε ένα γενικά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να προηγηθεί με 4 πόντους μετά τα πρώτα 10 λεπτά με το σκορ να είναι 18-22.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΓΕΠ προσπάθησε να πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεχαν στην πίεση των Κατερινιωτών και κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα έχοντας ένα ισχνό προβάδισμα 3ων πόντων με το αποτέλεσμα στο ημίχρονο να είναι 38-41.

Η ομάδα της Κατερίνης έκανε την αντεπίθεσή της στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να περάσει μπροστά. Παίζοντας καλή άμυνα η ΑΓΕΠ όχι μόνο προσπέρασε τους αντιπάλους της αλλά κατάφερε να ξεφύγει και με +7 στο τέλος του δεκαλέπτου, όπου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 56-49.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν και να επιστρέψουν στο ματς αλλά παρά το γεγονός πως μείωσαν τη διαφορά, δεν κατάφεραν να ξεπεράσουν την αντίσταση της ομάδας της Κατερίνης και το τελικό σκορ ήταν 69-65 υπέρ της ΑΓΕ Πιερίας.

Η ΑΓΕ Πιερίας λοιπόν πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στη φάση των Playoffs της Α’ΕΚΑΣΚΕΜ, με τον Εδεσσαϊκό να γνωρίζει αντίστοιχα την δεύτερη του ήττα στα παιχνίδια για τις θέσεις 9-12.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 18-22, 38-41, 56-49, 69-65.