Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 53-73 της Ολύμπιας Λάρισας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεάπολης Λάρισας, σε αγώνα για την 17η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Ο Πιερικός Αρχέλαος παρά τις μεταπτώσεις που είχε στην απόδοσή του, κατάφερε κυριαρχώντας τόσο στο πρώτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο να κατακτήσει το δωδέκατο ροζ φύλλο σε δεκατρείς αγώνες και να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μία στροφή πριν το τέλος. Η ομάδα της Κατερίνης με την σημερινή της νίκη κρατά την τύχη στα δικά της χέρια και στην αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής όπου υποδέχεται την Αναγέννηση Νέου Ρύσιου έχει και ένα «μαξιλαράκι» έξι πόντων το οποίο θα τη διατηρήσει στην κορυφή και θα την οδηγήσει στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Α1 Εθνική Κατηγορία Γυναικών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Θοδωρή Τσάτσα μπήκαν αποφασισμένες να μην αφήσουν περιθώρια αμφισβήτησης από τις αντιπάλους τους, πήραν τον έλεγχο του σκορ και προηγήθηκαν με 8-20 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ολύμπια Λάρισας ισορρόπησε το παιχνίδι, ωστόσο ο φιλοξενούμενος διατήρησε το προβάδισμά με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 23-34.

Η ομάδα της Λάρισας συνέχισε και στο τρίτο δεκάλεπτο την προσπάθειά της να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, σημείωσε είκοσι έναν πόντους και δεχόμενη δεκαέξι μείωσε σε 44-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος ήταν και πάλι κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ, κράτησε την Ολύμπια Λάρισας σε μονοψήφιο σκορ, ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός στην επίθεση και έφτασε στη νίκη με το τελικό 53-73.

Διαιτητές: Αβραμίδου – Δημητρόπουλος.

Δεκάλεπτα: 8-20, 23-34, 44-50, 53-73.