Αποστολή στη Νάουσα

Ο Ζαφειράκης Νάουσας ηττήθηκε με 64-68 από τον Πιερικό Αρχέλαο στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας σε αγώνα για την 3η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 1-4.

Οι Κατερινιώτες μπορεί να έφτασαν αρκετές φορές σε διψήφια διαφορά αλλά στο τέλος χρειάστηκαν την καλή τους άμυνα για να επικρατήσουν στην έδρα του Ζαφειράκη και να πάρουν το ροζ φύλο αγώνα απέναντι στους αξιόμαχους παίκτες του coach Τούφα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με 4 πόντους στο πρώτο λεπτό πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Πιερικός πέτυχε δύο βολές και μείωσε αλλά ένα νέο 4-0 του Ζαφειράκη έφερε το σκορ στο 8-2 στα 6:45. Ακολούθησαν άλλες δύο βολές για τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη που φαινόταν αρκετά μουδιασμένοι στο ξεκίνημα. Η ομάδα της Νάουσας απάντησε με τρίποντο και το σκορ έγινε 11-4 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Ο Πιερικός προσπαθούσε να πλησιάσει και τα κατάφερε με 5 συνεχόμενους πόντους πριν ο Ζαφειράκης πετύχει κι άλλο τρίποντο και φέρει το παιχνίδι στο 14-9 με 3 λεπτά να απομένουν για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο. Σε αυτό το τελευταίο διάστημα της περιόδου οι φιλοξενούμενοι με ένα δικό τους επιμέρους 7-4 κατάφεραν να πλησιάσουν τους αντιπάλους τους σε απόσταση 2 πόντων (18-16).

Ο Ζαφειράκης μπήκε στη δεύτερη περίοδο με ένα γρήγορο τρίποντο και φάνηκε ότι θα ξαναξεφύγει αλλά οι παίκτες της Κατερίνης είχαν διαφορετική άποψη. Μέσα σε περίπου 3 λεπτά οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 11 πόντων και κατάφεραν αρχικά να φτάσουν και να προσπεράσουν τους αντιπάλους τους με 21-27 στα 6:10. Ακολούθησε ένα μικρό σερί για τον Ζαφειράκη με 5-2 αλλά και πάλι ο Πιερικός Αρχέλαος είχε απάντηση και κατάφερε με δικό του 6-0 να ανεβάσει τη διαφορά στους 9 πόντους (26-35), με 3:16 να απομένουν για την ανάπαυλα. Ένα τρίποντο και δύο βολές ήταν ο απολογισμός και για τις δύο ομάδες στα τελευταία 3 λεπτά του ημιχρόνου με το σκορ στου δρόμου τα μισά να γράφει 31-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πιερικός συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο τέλος του πρώτου. Οι Κατερινιώτες μπήκαν δυνατά και με 4 γρήγορους πόντους έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο και το σκορ στο 31-44. Από εκεί και μετά ο Ζαφειράκης αφυπνίστηκε και μέσα σε τριάμισι λεπτά, με επιμέρους 10-2 κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 5 πόντους (41-46) με 5:25 να μένουν για το δεκάλεπτο. Αυτό το ξέσπασμα των γηπεδούχων πυροδότησε νέα αντίδραση του Πιερικού Αρχελάου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα πολύ δυνατό πεντάλεπτο και με 9-0 πήγαν τη διαφορά ξανά σε υψηλά επίπεδα και το σκορ στο 41-55 ενώ απέμεναν 35 δευτερόλεπτα. Με 4 εύστοχες βολές ο Ζαφειράκης μείωσε κάπως τη διαφορά και ο φωτεινός πίνακας στο τέλος την τρίτης περιόδου έδειχνε 45-55.

Ο τρόπος που ξεκίνησε η ομάδα της Κατερίνης το τέταρτο δεκάλεπτο έδειχνε πως η τύχη του αγώνα είχε κριθεί. Ο Πιερικός με 5 άμεσους πόντους έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, τους 15 πόντους και ο Ζαφειράκης είχε να ανέβει βουνό. Παρόλα αυτά, οι παίκτες του coach Τούφα δεν τα παράτησαν και ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Αρχικά με ένα μικρό επιμέρους 5-2 μείωσαν στους 12 στα 7:13. Έπειτα με ένα νέο ίδιο σερί έριξαν σε μονοψήφια την τιμή της διαφοράς (55-64). Ο Πιερικός προσπάθησε να ξαναξεφύγει αλλά ο Ζαφειράκης δεν παραδίνονταν και 2:27 πριν το φινάλε έφτασε σε απόσταση 7 πόντων από την ομάδα της Κατερίνης. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το τελευταίο τους καλάθι στο ματς 2 λεπτά πριν το τέλος και έστειλαν στους 9 τη διαφορά. Από εκεί και μετά ο Ζαφειράκης ‘‘έτρεχε να προλάβει’’ αλλά η άμυνα του Πιερικού Αρχελάου και νευρικότητα των παικτών του δεν του επέτρεψαν να ξαναμπεί γρήγορα στην εξίσωση του αγώνα. Ένα δίποντο στα 1:22 και ένα τρίποντο στα 24 δεύτερα πριν το τέλος έκαναν την ομάδα της Νάουσας να πλησιάσει αρκετά αλλά όχι να βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από τους φιλοξενούμενους που άντεξαν στην πίεση και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Το τελικό σκορ ήταν 64-68 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Έτσι λοιπόν ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να αντέξει στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και με σκληρή και δυνατή άμυνα στο κρίσιμο σημείο του αγώνα κατάφερε να πάρει το διπλό στη Νάουσα και να πετύχει τη δεύτερή του νίκη στα Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Από την άλλη, ο Ζαφειράκης, παρά την αξιέπαινη προσπάθεια των παιχτών του να μαζέψουν τη διαφορά και να επιστρέψουν από το -15, δεν άντεξε μέχρι το τέλος και γνώρισε την τρίτη του ήττα στα Playoffs.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Παπαγερίδης – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 18-16, 31-40, 45-55, 64-68.