Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 27-80 από την Ολύμπια Λάρισας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η ΑΓΕΠ ήταν ανταγωνιστική μόνο για μία περίοδο και η ομάδα της Λάρισας, με όπλο την επίθεση, πήρε το διπλό στην Κατερίνη και το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη σε πολύ καλό κλίμα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένα τον αγώνα και στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν μόλις 2-6. Στη συνέχεια η Ολύμπια με σερί 7-0 έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με 2:40 να απομένουν για το δεκάλεπτο. Σε αυτό το σημείο η ΑΓΕΠ άρχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια και να μειώνει τη διαφορά. Με καλάθι στην εκπνοή του χρόνου, οι παίκτριες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου ολοκλήρωσαν ένα επιμέρους 9-5 και το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 11-18.

Η ομάδα της Πιερίας ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με σουτ τριών πόντων και μείωσε ακόμα περισσότερο σε 14-18 αλλά από εκεί και μετά η δεύτερη περίοδος ήταν υπόθεση των παικτριών της Ολύμπιας. Αρχικά με 7 συνεχόμενους πόντους ανέβασαν και πάλι την τιμή της διαφοράς σε διψήφιο νούμερο (14-25 στα 7:15) και στη συνέχεια με ένα 9-0 έφτασαν την απόσταση των δύο ομάδων στους 20 με 3 λεπτά να απομένουν για την ανάπαυλα. Στο τελευταίο διάστημα του πρώτου μισού η Ολύμπια βρήκε άλλους 9 πόντους και ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 25 συνεχόμενων πόντων το σκορ στο ημίχρονο έγινε 14-43 υπέρ των Λαρισαίων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ολύμπια Λάρισας ξεκίνησε με 6-2 επιμέρους στο πρώτο ένα λεπτό, μέχρι η ΑΓΕΠ να απαντήσει με σουτ τριών πόντων στο 7:15. Ακολούθησε ένα νέο μικρό σερί για την ομάδα του coach Λότφι με 6 συνεχόμενους πόντους. Στο τελευταίο διάστημα του τρίτου δεκαλέπτου η κάθε ομάδα πέτυχε από ένα καλάθι και το σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα ήταν 21-57.

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η Ολύμπια μπήκε με σερί 5-0, και η ΑΓΕΠ απάντησε με δικό της 4-0, 7:45 για το τέλος. 6 νέοι πόντοι της ομάδας της Λάρισας έφεραν τη διαφορά πάνω από τους 40 πόντους.

Στα τελευταία 5 λεπτά της περιόδου το σερί της Ολύμπιας ήταν 12-2 και το τελικό σκορ έγραφε 27-80 για τις παίκτριες της Λάρισας.

Έτσι λοιπόν η Ολύμπια Λάρισας πήρε το εύκολο διπλό στην Κατερίνη και πέτυχε της 5η της φετινή νίκη ενώ η ΑΓΕ Πιερίας έφτασε τις 14 ήττες ολοκληρώνοντας της φετινή της παρουσία στην Α2 Εθνική Κατηγορία.

Διαιτητές: Ντίγκο – Σταμπουλής.

Δεκάλεπτα: 11-18, 14-43, 21-57, 27-80.