Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε του Αετού Κιλκίς με 76-56 σε αγώνα για τη δεύτερη αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας.

Ο Αετός Κιλκίς μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη περίοδο ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα στο σκορ με 13-15.

Στη δεύτερη περίοδο είχαμε ένα αρκετά μεγάλο σκορ και πολύ επιθετικό μπάσκετ με τις δύο ομάδες να πυροβολούν αλλά να μην μπορούν να πάρουν μια καλή διαφορά και το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες στους 35 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην ομάδα της Έδεσσας η οποία αρχής γεννωμένης από το τρίτο δεκάλεπτο, άρχισε να ξεφεύγει και στο τέλος της τρίτης περιόδου προπορεύονταν με διψήφια διαφορά 51-41.

Η διαφορά του τρίτου δεκαλέπτου όχι μόνο δεν μειώθηκε αλλά διπλασιάστηκε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης αφού ο Εδεσσαϊκός δεν σήκωσε το πόδι από το γκάζι, διατήρησε την καλή του απόδοση και η κόρνα της λήξης τον βρήκε να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με διαφορά 20 πόντων μετά το τελικό 76-56.

Με αυτόν τον τρόπο οι γηπεδούχοι επικράτησαν και πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο στα Playoffs, ενώ ο Αετός Κιλκίς γνώρισε τη δεύτερη του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Διαιτητές: Καραμανλής – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 13-15, 35-35, 51-41, 76-56.