Οι Πάνθηρες ηττήθηκαν από τον Βατανιακό με 77-92 σε αγώνα για την δεύτερη αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ, για τις θέσεις 5-8, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μέχρι σχεδόν τα μισά του, ο Βατανιακός πραγματοποιώντας μια εξαιρετική τρίτη περίοδο, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με διαφορά 15 πόντων απέναντι στους μαχητικούς για 20 λεπτά Πάνθηρες σε ένα παιχνίδι με μεγάλο σκορ και πολύ θέαμα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν παρόμοια αμυντική και επιθετική συνέπεια και καμία να μην είναι ικανή να χτίσει μια υπέρ της διαφορά. Στα πρώτα 5 λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 11-11 με τους Πάνθηρες να σκοράρουν από κοντά και τον Βατανιακό να πετυχαίνει 3 σουτ πίσω από τα 6,75. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό 5-2 και πήραν μια μικρή διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και προηγήθηκαν με 18-20 ενάμιση λεπτό πριν βγει το δεκάλεπτο. Οι Πάνθηρες ισοφάρισαν με τη λήξη της περιόδου και οι δύο αντίπαλοι έκλεισαν το δεκάλεπτο σε απόλυτη ισορροπία με το σκορ στο 20-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν η περίοδος των σερί καθώς κάθε ομάδα με διαδοχικά μικρά σερί προσπαθούσε να απαντήσει στην άλλη. Οι Πάνθηρες ξεκίνησαν με 4-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το ίδιο σκορ και ισοφάρισαν. Νέο 4-0 για τους Πάνθηρες και νέα ισοφάριση από τον Βατανιακό έφεραν το παιχνίδι ισόπαλο στους 28 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά της περιόδου. Οι Πάνθηρες σκόραραν για τρείς αλλά οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 6-0 παίρνουν αυτοί κεφάλι στο σκορ με 31-34, 4:10 για το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πετυχαίνουν νέο τρίποντο για να πιάσουν τους αντιπάλους τους στους 34 πόντους αλλά με την ίδια ακριβώς συνταγή (σερί 6-0) ο Βατανιακός βρέθηκε να προηγείται στην ανάπαυλα με 34-40.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε εντελώς καθώς ο Βατανιακός μπήκε στο παρκέ με τρομερή διάθεση. Οι παίκτες του coach Χοτοκουρίδη μπήκαν πολύ δυνατά και στο πρώτο ενάμιση λεπτό πήγαν την διαφορά κοντά στη διψήφια τιμή (36-45). Αμέσως μετά, με ένα επιμέρους 7-2 σε περίπου δύο λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 15 πόντους. Οι Πάνθηρες προσπάθησαν να μειώσουν πετυχαίνοντας τρίποντο αλλά τότε ήταν που ο Βατανιακός πάτησε το γκάζι και χάθηκε στον ορίζοντα. Με ένα εντυπωσιακό σερί 14-0 οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά και το σκορ έγινε 41-66 με 2:15 να απομένουν για να τελειώσει το δεκάλεπτο. Οι Πάνθηρες το μόνο που πρόλαβαν να κάνουν είναι να μειώσουν με ένα επιμέρους 7-4. Το σκορ έγραφε 48-70 και η τέταρτη περίοδος φαινόταν πως θα είναι διαδικαστικού χαρακτήρα.

Το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο άνοιξε πολύ και παίχτηκε αρκετά ελεύθερο μπάσκετ, με αποτέλεσμα τα καλάθια να διαδέχονται το ένα το άλλο. Οι Πάνθηρες ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με 4-2 αλλά ο Βατανιακός απάντησε με ένα δικό του 9-2 που έφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της και το σκορ στο 54-81 με 5:20 και απομένουν για το φινάλε. Από εκεί και μετά οι άμυνες «έσβησαν» εντελώς και είδαμε πολύ ανοιχτό ματς με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και να ξεπερνούν τους 20 πόντους στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης. Βέβαια παρά τα συνεχόμενα καλάθια και τον πολύ γρήγορο ρυθμό, οι Πάνθηρες δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν κάτι, ούτε να απειλήσουν τους αντιπάλους τους. Κατάφεραν όμως να μειώσουν αρκετά τη διαφορά και να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 77-92 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Κάπως έτσι λοιπόν ο Βατανιακός κάνοντας ένα άρτιο επιθετικά παιχνίδι κατάφερε να επικρατήσει των Πανθήρων και να πάρει ένα σημαντικό διπλό που τον φέρνει στην δεύτερη νίκη του στα Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ. Αντίθετα οι Πάνθηρες που ήταν ανταγωνιστικοί κατά το ήμισυ της αναμέτρησης, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στα φετινά Playoffs.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 20-20, 34-40, 48-70, 77-92.