Την πρώτη του νίκη στα playoff της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 5-8 πανηγυρίζει από το βράδυ του Σαββάτου ο Αιγινιακός ο οποίος επικράτησε απέναντι στο Σκυδραϊκό με 74-72 στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου σε ένα ματς με τρομερή αγωνία στο φινάλε.

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας έθεσε από την αρχή της αναμέτρησης τις βάσεις για να φτάσει στη νίκη, ήταν πολύ ανώτερη από εκείνη της Σκύδρας και με απίστευτη δουλεία και στα δύο μέρη του παρκέ έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά 15 πόντων (23-8).

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, ήταν καλύτεροι συνολικά από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι βέβαια βελτίωσαν την εικόνα τους, με το ημίχρονο να βρίσκει τον Αιγινιακό να είναι μπροστά με μεγάλο μαξιλάρι ασφαλείας 19 πόντων (41-22).

Στην τρίτη περίοδο η παρτίδα ήταν σε απόλυτη ισορροπία καθώς αμφότεροι οι αντίπαλοι σκόραραν από 18 πόντους, με τους γηπεδούχους ωστόσο να καταφέρνουν να διατηρήσουν αυτό το σημαντικό προβάδισμα νίκης που είχαν οικοδομήσει από το πρώτο μέρος με εξαιρετική δουλεία στην επίθεση, με το 59-40 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο και ενώ όλα έδειχναν πως ο Αιγινιακός οδεύει σε μία άνετη επικράτηση, ο Σκυδραικός με ένα τρομερό ξέσπασμα έβγαλε ισχυρή αντίδραση και φρόντισε να ανάψει τη σπίθα για να πάρει φωτιά από το πουθενά η φαινομενικά τελειωμένη αναμέτρηση. Σε αυτό το δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν κάτι παραπάνω από τους διπλάσιους πόντους σε σχέση με τους γηπεδούχους, έβλεπαν το καλάθι σα βαρέλι, ωστόσο δεν κατάφεραν στο τελευταίο σημείο του ματς να κλέψουν τη νίκη, με τον Αιγινιακό να φτάνει εν τέλει πολύ δύσκολα στην νίκη με τελικό σκορ 74-72.

Διαιτητές: Μελανίδης – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 23-8, 41-22, 59-40, 74-72.