Ο Άθλος Αλεξάνδρειας έκανε σεφτέ στις νίκες του στα playoffτ ης Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 1-4 και μάλιστα με άκρως εμφατικό τρόπο σκορπώντας με 87-57 τον Ζαφειράκη Νάουσας στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας.

Οι γηπεδούχοι οι οποίοι είχαν δείξει πολύ θετική εικόνα και στο ματς της πρεμιέρας κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο στην Κατερίνη, μπήκαν από την αρχή του παιχνιδιού αποφασισμένοι για τη νίκη, είχαν την υπεροχή στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο και έκλεισαν με διαφορά οκτώ πόντων υπέρ τους (20-12).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ζαφειράκης έβγαλε αντίδραση επιδιώκοντας να μειώσει κάτι που κατάφερε καθώς ήταν ανώτερος στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ, πέτυχε 17 πόντους και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στέλνοντας το ματς στο τρίποντο (32-29).

Η τρίτη περίοδος ήταν εκείνη στην οποία κρίθηκε η αναμέτρηση καθώς σε αυτό το διάστημα ο Άθλος με ένα ασύλληπτο επιθετικό κρεσέντο τριάντα εννέα πόντων, καθάρισε οριστικά την τύχη του ματς με τον Ζαφειράκη να παθαίνει ένα ολικό μπλακ άουτ, έχοντας υποστεί ανεπανόρθωτη ζημιά στην άμυνα αλλά και υπολειτουργώντας στο μπροστινό μέρος του παρκέ, πετυχαίνοντας μόλις οκτώ πόντους, με την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 71-37.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στον «αυτόματο πιλότο» έχοντας κάνει άψογα τη δουλεία τους στην προηγούμενη περίοδο. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι σε αυτό το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν να μειώσουν λίγο το εύρος της ήττας τους η οποία όμως παρέμεινε πολύ βαριά, αφού οι 30 πόντοι διαφορά δεν αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης για την απόλυτη κυριαρχία του Άθλου (87-57).

Διαιτητές: Μελανίδης – Χατζηκώστας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 20-12, 32-29, 71-37, 87-57.