Αποστολή στο Κιλκίς

Σε ένα ματς όπου έσπασαν καρδιές μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς παρότι έπαιξε με τη φωτιά … δεν κάηκε και κατάφερε να επικρατήσει επί του Πιερικού Αρχέλαου με 59-58 έδρας σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι,πανηγυρίζοντας με αυτό τον τρόπο μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την κατάκτηση της κορυφής της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ και την επίτευξη της ανόδου στην Γ’ Εθνική.

Η αναμέτρηση θύμισε ντέρμπι ανώτερων κατηγοριών και εντός παρκέ αλλά και στην κερκίδα με τη γηπεδούχο ομάδα να είναι ανώτερη από τον Πιερικό Αρχέλαο καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού έχοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος. Η ομάδα της Κατερίνης ωστόσο έβαλε φωτιά στα τελευταία λεπτά του ματς με ένα τρομερό ντεμαράζ πόντων επιχειρώντας να κλέψει τη νίκη, αλλά μια φάση δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη για την οποία διαμαρτύρονται οι φιλοξενούμενοι και μια άστοχη προσπάθεια δύο πόντων στην τελευταία ειδική κατάσταση του ματς δεν έφεραν την ανατροπή για τον Πιερικό Αρχέλαο.

Η ομάδα του Κιλκίς με αυτό τον τρόπο πήρε δια πυρός και σιδήρου μια δίκαιη, βάση της συνολικής εικόνας της αναμέτρησης νίκη, αφού λειτουργούσε καλύτερα σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού απέναντι σε έναν Πιερικό Αρχέλαο που ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς εντός της διεκδίκησής του βάσει σκορ, ωστόσο σε κανένα χρονικό σημείο πλην του τελευταίου πενταλέπτου δεν έπειθε ότι μπορούσε να κερδίσει αυτό το παιχνίδι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΚουΠα με μεγάλο όπλο τη δύναμη της έδρας μπήκε στο παρκέ με εμφανώς μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και ορμή από τον Πιερικό Αρχέλαο ο οποίος ήταν απίστευτα μουδιασμένος στο ξεκίνημα όπου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον απόλυτο βαθμό μέσα στο παρκέ, ειδικά στο πρώτο μέρος της περιόδου όπου πήραν διψήφια διαφορά (12-1, 5΄ 12’’). Η ομάδα της Κατερίνης στο συγκεκριμένο διάστημα του παιχνιδιού βρήκε μόλις έναν πόντο από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου πέτυχε κάποια καλάθια ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, ωστόσο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να λειτουργούν πολύ καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (14-7).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος ανέβασε… τους καρδιακούς του παλμούς και μπήκε για τα καλά στην εξίσωση της αναμέτρησης αυξάνοντας ακόμη περισσότεροτο ενδιαφέρον της. Το σύνολο του Ηλία Λοτζανιώτη μετά το πέρας των πρώτων τριών περίπου λεπτών, άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά κάτι που του έδωσε ψυχολογία για το υπόλοιπο, καταφέρνοντας να πάει το ματς πέντε φορές στο καλάθι, αλλά ποτέ να ισοφαρίσει την παρτίδα ή να περάσει μπροστά. Η ΚουΠα διατηρούσε μια αίσθηση υπεροχής στο παιχνίδι της αλλά είχε αρκετές άστοχες τελικέςπροσπάθειες που δεν της επέτρεψαν να αυξήσει το προβάδισμα, με τους δυο μονομάχους να πορεύονται χέρι χέρι και τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με μία ισχνή υπέρ τους διαφορά (30-26).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η ΚουΠα μπήκε στο παρκέ όπως στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου και τρέχοντας ένα επιμέρους 10-4 στα πρώτα πέντε λεπτά κατάφερε εκ νέου να πάρει αέρα δέκα πόντων στο ματς (40-30, 4’ 52’’). Ο Πιερικός Αρχέλαος απάντησε στη συνέχεια ρίχνοντας δις τη διαφορά στους επτά, χωρίς να αφήνει σε ησυχία τους γηπεδούχους, οι οποίοι παρ’ όλα αυτά στο φινάλε με μία εύστοχη προσπάθεια στην τελευταία τους κατοχή πήγαν το ματς στο συν έντεκα, με τον Πιερικό να βρίσκει και εκείνος με τη σειρά του καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα και η περίοδος να κλείνει με το σκορ στο 49-40.

Η τέταρτη περίοδος ήταν η συγκλονιστικότερη, καθώς εκεί που όλα έδειχναν ότι η ομάδα του Κιλκίς οδεύει προς την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, η αντίστοιχη της Κατερίνης δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη κάνοντας θρίλερ το φινάλε με ένα τρομερό ξέσπασμα στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμά τους για πρώτη φορά στη συνάντηση στους δεκατρείς (55-42, 7’ 16’’), έχοντας μέχρι τα μέσα περίπου μια διαφορά ασφαλείας.

Στα τελευταίο τρίλεπτο, οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη με δυο εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, αλλά και με ισάριθμα καλάθια κοντά στη ρακέτα, έτρεξαν ένα επιμέρους 3-11 μειώνοντας στους πέντε (58-53, 4’ 07’’), ενώ στιγμές αργότερα με ένα σουτ «προσευχή» του Γκογκίδη πίσω από τα 6.75, μείωσαν στο καλάθι (58-56, 2’ 55’’), κάνοντας «ροντεό» από το πουθενά το φινάλε του ματς. Στην συνέχεια η ομάδα του Κιλκίς διατηρούσε το προβάδισμά της, με τον Πιερικό Αρχέλαο να ρίχνει τη διαφορά στον πόντο με ένα λεπτό να απομένει για τη λήξη και με τις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού να είναι δραματικές. Αρχικά με το χρονόμετρο στα 2,2’’, ο Ροδοστόγλου κέρδισε φάουλ, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για τη φάση εκτιμώντας πως ο παίκτης τους δέχθηκε το φάουλ τη στιγμή που ξεκινά την εκτέλεση και τους διαιτητές να έχουν αντίθετη άποψη μη δίνοντας στον Πιερικό Αρχέλαο τις βολές με τη μπάλα να πηγαίνει τελικά σε πλάγια επαναφορά. Στην τελευταία ειδική κατάσταση, ο ίδιος παίκτης προσπάθησε εκ νέου να πετύχει το νικητήριο σουτ από τα έξι περίπου μέτρα, με τη μπάλα ωστόσο να χτυπά στη στεφάνη και το ροζ φύλλο αγώνα να καταλήγει στα χέρια των γηπεδούχων με τελικό σκορ 59-58.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου – Παπαγερίδης.

Δεκάλεπτα: 14-7, 30-26, 49-40, 59-58.