Ο Βαφύρας Δίου υπέστη τη δεύτερη ήττα του στα playoffs της Α΄ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16 αφού ηττήθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα από τον Εργόναθλο Πολυκάστρου με 51-59.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις προθέσεις τους να ηγηθούν από την πρώτη κιόλας περίοδο του παιχνιδιού, παίρνοντας τα ηνία του ματς και κλείνοντας το δεκάλεπτο με διαφορά έξι πόντων (14-20).

Η δεύτερη περίοδος ήταν ιδιαίτερα παραγωγική και για τις δύο ομάδες, σε ένα αρκετά ισορροπημένο δεκάλεπτο στο οποίο ο Βαφύρας ήταν ένα κλικ καλύτερος με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα της Πιερίας να είναι πίσω στο σκορ με τέσσερις πόντους (32-36).

Σε απόλυτη ισορροπία κύλησε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν από 12 πόντους, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για νίκη ενόψει και του τέταρτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 44-48.

Στην τελευταία περίοδο, ο Εργόναθλος αποδείχθηκε πιο αποτελεσματικός και πιο έτοιμος για να φτάσει στη νίκη απέναντι σε ένα Βαφύρα που δεν είχε άλλα αποθέματα για να διεκδικήσει την ανατροπή σκοράροντας μόλις επτά πόντους σε δέκα λεπτά παιχνιδιού και γνωρίζοντας τελικά την δεύτερη ήττα του με τελικό σκορ 51-59.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 14-20, 32-36, 44-48, 51-59.