Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επιβλήθηκε του ΑΟΚ Γουμένισσας με 60-46 σε αγώνα για την δεύτερη αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου.

Ο Μέγας Αλέξανδρος ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και μόλις από το πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με σκορ 15-6, παίζοντας εξαιρετική άμυνα.

Στη δεύτερη περίοδο όμως η ομάδα της Γουμένισσας πατούσε καλύτερα και κατάφερε να κλείσει λίγο την ψαλίδα της διαφοράς, μειώνοντας στους 3 πόντους στο 27-24 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η επίθεση των γηπεδούχων πήρε φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο και έβαλε σε ισχυρή θέση την ομάδα των Γιαννιτσών αφού κατάφερε να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και αυτή τη φορά με διψήφια διαφορά (46-34).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΟΚ Γουμένισσας προσπάθησε να επιστρέψει αλλά οι γηπεδούχοι δεν του το επέτρεψαν και κατάφεραν εν τέλει να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 60-46.

Έτσι ο Μέγας Αλέξανδρος πήρε την πρώτη του νίκη στα Playoffs ενώ ο ΑΟΚ Γουμένισσας γνώρισε την πρώτη του ήττα σε αυτά τα πρώτα δύο παιχνίδια.

Διαιτητές: Καραμανλής – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 15-6, 27-24, 46-34, 60-46.