Το “εισιτήριο” για την παραμονή του στην Pre League και τη νέα σεζόν “σφράγισε” ο Πιερικός που κέρδισε με 3-0 την Κομοτηνή, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης για τη 10η και τελευταία αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Η ομάδα του Κώστα Σαρρή έφτασε στο “τρίποντο” επικρατώντας με 3-0 της θρακιώτικης ομάδας και… ξένοιασε από οποιαδήποτε σενάρια ισοβαθμίας, τερματίζοντας στην 1η θέση του ομίλου και την 7η συνολικά στο πρωτάθλημα.

Οι παίκτες της κατερινιώτικης ομάδας δεν άφησαν περιθώρια στους αντιπάλους τους και πήραν εύκολα τα δύο πρώτα σετ, με την εικόνα να είναι παρόμοια.

Στο πρώτο σετ, ο Πιερικός προηγήθηκε 8-5 και 16-13, ξεφεύγοντας στη συνέχεια με 21-15 πριν φτάσει στο 25-17 σε 20 λεπτά.

20 λεπτά ήταν η διάρκεια και το δεύτερου σετ στο οποίο το ξεκίνημα ήταν πανομοιότυπο (8-5), με τον Πιερικό να… πατάει το γκάζι λίγο περισσότερο και να διευρύνει το προβάδισμα στο +5 (16-11) και στο +9 (21-12), με την τελική διαφορά να είναι +11 (25-14).

Η εικόνα του τρίτου σετ ήταν διαφορετική, με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση και να κοντράρουν τον Πιερικό. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Πιερικό να προηγείται 8-6 και την Κομοτηνή να περνάει μπροστά με 15-16. Ο Πιερικός προσπέρασε τους Κομοτηναίους, φτάνοντας στο 21-19 όμως η ομάδα της Θράκης αντέδρασ και έφερε το ματς στα ίσα (24-24). Τελικά όμως, αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι παίκτες του Κώστα Σαρρή που πήραν το σετ με 32-30 σε 31 λεπτά, φτάνοντας στην επικράτηση.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Σαρακινίδης.

Τα σετ:  25-17, 25-14, 32-30.