Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια με 74-75 σε αγώνα για την δεύτερη αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 9-12, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν αμφότερες λίγους πόντους και με την ίδια συχνότητα και καμία δεν ήταν ικανή να ξεφύγει στο σκορ. Το αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου ήταν ισόπαλο 12-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς πολύ κοντά και ένα μικρό σερί της ομάδας της Αλεξάνδρειας την έδωσε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή 34-35 σε ένα ημίχρονο απόλυτης ισορροπίας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο έτοιμοι και με όπλο την επίθεσή τους κατάφεραν να πάρουν μια καλή για τα δεδομένα του ματς διαφορά 8 πόντων (50-58) και να μπουν με ένα καλό προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η ΑΓΕΠ δεν είχε σκοπό να τα παρατήσει και επέστρεψε στο παιχνίδι με όπλο της πολύ καλή της επίθεση. Παρ’ όλη την μεγάλη προσπάθεια ωστόσο των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι πήραν μια αγχωτική νίκη με 74-75.

Έτσι η ΑΓΕ Πιερίας γνώρισε την πρώτη της ήττα στα Playoffs ενώ από την άλλη ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα και το διπλό στην Κατερίνη, έφτασε τις δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 12-12, 34-35, 50-58, 74-75.