Αποστολή στο Κιλκίς

Η ΑΚΕ Πιερίας ήταν η νικήτρια στη μάχη για την κατάκτηση της 17ης θέσης αφού επικράτησε με 45-53 κόντρα στους Ατρόμητους στο Κιλκίς σε αναμέτρηση που έκλεισε τα playoffτης Α΄ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 17-18.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξ αρχής ένα πολύ δύσκολο έργο να εκτελέσουν καθώς έπρεπε να επικρατήσουν με περισσότερους από 18 πόντους για να αποφύγουν την τελευταία θέση της βαθμολογίας κάτι που τελικά δεν κατέστη εφικτό, με την ομάδα της Κατερίνης να παίρνει έστω μία μικρή χαρά στο φινάλε σε μία αντικειμενικά πολύ δύσκολη σεζόν για εκείνη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι ήθελαν να διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητες τους αναλογούσαν στο παιχνίδι και όντας λίγο πιο εύστοχοι στην τελική τους προσπάθεια έκλεισαν την περίοδο με διαφορά τριών πόντων (15-12).

Στη δεύτερη περίοδο, η ΑΚΕ Πιερίας ανέβασε στροφές και την αποτελεσματικότητά της και πήρε το προβάδισμα καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με τη διαφορά στον πόντο (24-25).

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους δύο μονομάχους να παλεύουν με αποφασιστικότητα για το παιχνίδι, την ομάδα της Κατερίνης όμως να είναι και πάλι πιο εύστοχη στην επίθεση και σκοράροντας τους διπλάσιους πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο από τον αντίπαλό της να κλείνει το δεκάλεπτο με +6 (29-35).

Η τελευταία περίοδος ήταν και εκείνη στην οποία επιτεύχθηκαν οι περισσότεροι πόντοι με τις δύο ομάδες να παίζουν τα ρέστα τους για την 17η θέση, βγάζοντας ενέργεια και πάθος στο παρκέ, ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές με τους Ατρόμητους να διεκδικούν το ματς μέχρι το τέλος, καθώς ήταν μέσα σε αυτό έστω και αν κυνηγούσαν τον αντίπαλο. Η ΑΚΕ Πιερίας αποδείχθηκε ψύχραιμη στο κρισιμότερο κομμάτι του παιχνιδιού και κατάφερε εν τέλει να κερδίσει δίκαια με τελικό σκορ 45-53.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 15-12, 24-25, 29-35, 45-53.