Ο Ορφέας Κατερίνης ηττήθηκε με 37-24 από τον Βορέα Αλεξανδρούπολης, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αλεξανδρούπολης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών (θέσεις 9-11).

Η ομάδα της Κατερίνης προσπάθησε να είναι ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, μένοντας κοντά στο σκορ με τις Θρακιώτισσες που προηγήθηκαν 2-1, 5-3 και 7-4 στα πρώτα 15 λεπτά. Η διαφορά άρχισε να “ανοίγει” με τη γηπεδούχο ομάδα να φτάνει στο +5 (10-5 στο 20′), προβάδισμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (17-12).

Το σκηνικό δε διαφοροποιήθηκε στο β’ μέρος με τον Βορέα να ανεβάζει σιγά σιγά τη διαφορά και να φτάνει σταδιακά σε διψήφιο αριθμό γκολ (28-17 στο 45′), διευρύνοντας το προβάδισμα μέχρι το φινάλε το οποίο βρήκε την ομάδα της Αλεξανδρούπολης νικήτρια με 37-24.

Διαιτητές: Ουζούνης – Παρασκευούδης

Πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 7-4, 10-5, 15-11, 17-12 (ημ.), 20-13, 24-16, 28-17, 30-20, 31-22, 37-24.

Βορέας Αλεξανδρούπολης: Παπαδοπούλου 3, Σεϊτλάρι 3, Καμποσιόρη 3, Καλαϊτζή, Βαρσάνη 2 , Μπαλασούδη, Παντίδου, Λαμπίδη 2, Νικόλοβα 5, Δημητριάδου 1, Κωτσιοπούλου 7, Βαφειάδου 6, Καλαϊτζή-Δέλκα 5, Σαράτση.

ΓΑΑΣ Ορφέας Κατερίνης: Χριστοφόρου, Τσακπουνίδου, Λατολλάρι 3, Ανανιάδου 3, Ζάχου 2, Χατζηαργυρίου, Κακάνη 14, Λύρα, Κέϊντα 2, Λούλα, Γουλιοπούλου.