Ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Πανερυθραϊκό, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Ερυθραίας Στέλιος Καλαϊτζής, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Ο Πιερικός δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικός, παρά μόνο στο δεύτερο μισό του τρίτου σετ, με συνέπεια να υποστεί μία φυσιολογική ήττα και να μην καταφέρνει να «καθαρίσει» την υπόθεση παραμονή από σήμερα. Πλέον η ομάδα της Κατερίνης χρειάζεται τη νίκη την τελευταία αγωνιστική όπου υποδέχεται την Κομοτηνή για να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στην κατηγορία και την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο.

Στο πρώτο σετ ο Πανερυθραϊκός προηγήθηκε με 5-2 και 9-3, με τον Πιερικό να βγάζει αντίδραση και να μειώνει σε 12-9. Η απάντηση του γηπεδούχου ήταν άμεση, καθώς ξέφυγε με 19-11 κι έφτασε στο 1-0 με 25-15.

Και στο δεύτερο σετ η ομάδα των βορείων προαστίων μπήκε αποφασιστικά, καθώς  6-1, με το φιλοξενούμενο να μειώνει σε 6-4. Ο Πανερυθραϊκός πήρε ξανά στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με 16-11 και 19-12 για να φτάσει στο 2-0 με 25-15.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Κατερίνης παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική, με το γηπεδούχο να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 11-8, να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του (17-11) και κάπου εκεί ο Πιερικός να ξαναμπαίνει στην εξίσωση του σετ μειώνοντας σε 22-20, με τον Πανερυθραϊκό να κατακτά τους δύο επόμενους πόντους και παρά το ένα χαμένο match ball να φτάνει στο 3-0 και στην κατάκτηση των τριών πόντων με 25-21.

Διαιτητές: Μάλφας – Οικονομοπούλου.

Τα σετ:  25-15, 25-15, 25-21.