Ο Σκυδραϊκός ηττήθηκε με 56-68 από τους Πάνθηρες, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των playoffs για τις θέσεις 5-8.

Οι Πάνθηρες εδραιώνοντας το προβάδισμά τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά κατάφεραν να «αλώσουν» για δεύτερη φορά φέτος την Σκύδρα, κάνοντας ταυτόχρονα το τρία στα τρία κόντρα στον Σκυδραϊκό και απέκτησαν πλεονέκτημα για να πλασαριστούν στην πρώτη επτάδα της τελικής κατάταξης, πέντε στροφές πριν το τέλος μίας χρονιάς κατά της οποία αναμφισβήτητα αποτελούν τη θετική έκπληξη. Ο Σκυδραϊκός συνεχίζει να παρουσιάζεται μία ως Δόκτωρ Τζέκιλ και μία ως Μίστερ Χάιντ, γεγονός το οποίο τον αναδεικνύει (κατά την ταπεινή μας γνώμη) σε underachiever της σεζόν μιας και δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις δυνατότητες που έχει σαν ομάδα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους Πάνθηρες να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με βραχεία κεφαλή (16-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με εφαλτήριο την αμυντική τους λειτουργία οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποσπαστούν στο σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 24-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός ότι ο Σκυδραϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι, η ομάδα της Κατερίνης κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να εδραιώση το προβάδισμά της σε διψήφιο επίπεδο, κλείνοντας την περίοδο με το υπέρ της 40-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά την προσπάθεια του γηπεδούχου να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, οι Πάνθηρες διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους κι έφτασαν στην τελική επικράτηση με 56-68.

Διαιτητές: Καραμανλής – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 16-17, 24-33, 40-53, 56-68.