Ο Αετός Κιλκίς ηττήθηκε με 45-50 από την ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των playoffs για τις θέσεις 9-12.

Η ΑΓΕ Πιερίας, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με δέκα πόντους στις αρχές του τρίτου δεκάλεπτου, κατάφερε να «αποδράσει» με το ροζ φύλλο αγώνα από το Κιλκίς εκκινώντας νικηφόρα τη διαδικασία των playoffs. Ο Αετός Κιλκίς για έναν ακόμα αγώνα είχε μεταπτώσεις στην απόδοσή του και δεν κατάφερε να βρει αντίδοτο στην αντεπίθεση της ομάδας της Κατερίνης γνωρίζοντας την ήττα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Αετό Κιλκίς να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 12-7 στο τέλος της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να ξεφεύγει στο σκορ και να κλείνει το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 27-18.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο επίπεδο (30-20), ωστόσο στην συνέχεια η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε. Η ΑΓΕ Πιερίας άρχισε να παίρνει στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με την ομάδα του Κιλκίς να μπαίνει στην τελική ευθεία της αναμέτρησης προηγούμενη με 35-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 45-50.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 12-7, 27-18, 35-30, 45-50.