Ο Ζαφειράκης Νάουσας ηττήθηκε με 61-76 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των Playoffs για τις θέσεις 1-4.

Η ΚουΠα Κιλκίς για έναν ακόμα αγώνα, αποσπάστηκε με διψήφιο αριθμό πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, στην συνέχεια κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά της και να προστατεύσει την υπέρ της διαφορά στην προσπάθεια του Ζαφειράκη Νάουσας να επιστρέψει στο παιχνίδι και σημείωσε τη δέκατη ένατη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες, ανοίγοντας ταυτόχρονα την σειρά των playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή με μία εκτός έδρας νίκη. Ο Ζαφειράκης αφού συνήλθε από το σοκ του πρώτου δεκαλέπτου, προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς επιτυχία όμως μιας και η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν εμφανής, ωστόσο κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο να μαζέψει τη διαφορά.

Η ΚουΠα Κιλκίς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάρει στα χέρια της τα ηνία του αγώνα από νωρίς και να προηγηθεί με 10-25 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας παρουσιάστηκε βελτιωμένος, ωστόσο η φιλοξενούμενη ήταν αυτή που κατάφερε να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 24-44.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκαοκτώ πόντους και την ομάδα του Κιλκίς μόλις ένα λιγότερο και το σκορ να διαμορφώνεται σε 42-61.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, χωρίς ωστόσο να απειλήσει την ΚουΠα Κιλκίς, η οποία κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 61-76.

Διαιτητές: Ντόγκας – Παπαγεωργίου – Χατζηχαρίσης.

Δεκάλεπτα: 10-25, 24-44, 42-61, 61-76.