Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 70-62 του Άθλου Αλεξάνδρειας στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των Playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 1-4.

Οι Κατερινιώτες αν και δυσκολεύτηκαν για περίπου τριάντα πέντε λεπτά, κατάφεραν να επιδείξουν χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία του ματς και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα από την Αλεξάνδρεια με διαφορά οκτώ πόντων.

Ο Άθλος σκόραρε πρώτος στο ματς αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά και έδειξαν πιο έτοιμοι στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια με ένα 4-2 ο Πιερικός έφτασε στο 12-4 στα 3:50. Από εκεί και έπειτα ο Άθλος πάτησε γκάζι και με το επιμέρους 13-2 υπέρ του, βρέθηκε να προηγείται με 14-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Πιερικός Αρχέλαος ισοφάρισε αμέσως το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο και παρά την προσπάθεια του Άθλου να κρατηθεί μπροστά στο σκορ, οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 15-3 ξέφυγαν με διαφορά εννέα πόντων (32-23), τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αμέσως και με ένα δικό τους 9-2 βρέθηκαν σε απόσταση ενός σουτ από τους αντιπάλους τους (34-32) με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για το πρώτο ημίχρονο. Ένα καλάθι του Πιερικού Αρχέλαου έκλεισε το δεκάλεπτο και το ημίχρονο με σκορ 36-32 και τα πάντα ήταν ανοιχτά εν όψει του δευτέρου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Άθλος δεν έχασε χρόνο και αμέσως ισοφάρισε το παιχνίδι στους τριάντα έξι πόντους. Μέχρι το πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και οι πόντοι έμπαιναν «μία σου και μία μου». Από εκεί και μετά, δράση ανέλαβε η επίθεση των γηπεδούχων και με 9-2 μέχρι να βγει το δεκάλεπτο, ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε μία διαφορά οκτώ πόντων που θα του ήταν πολύτιμη αναλογικά με την εικόνα του παιχνιδιού.

Ο Άθλος γνώριζε πως έπρεπε να αντιδράσει γρήγορα για να μειώσει την μικρή αλλά σημαντική διαφορά των γηπεδούχων και στα πρώτα τρία περίπου λεπτά κατάφερε να κάνει το σκορ 54-50 και να πλησιάσει στους τέσσερις. Τότε ο Πιερικός έδειξε την επιθετική του ικανότητα και με πολύ μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, με το υπέρ του 12-2, εκτόξευσε τη διαφορά στους δεκατέσσςρις πόντους (66-52), 3:40 πριν το φινάλε. Ο Άθλος Αλεξάνδρειας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και το κατάφερε μειώνοντας σε 68-59, 1:14 πριν την λήξη αλλά δεν κατάφερε ποτέ να ξαναμπεί στην εξίσωση του αγώνα και να διεκδικήσει τη νίκη στο τέλος. Το παιχνίδι έληξε με το τελικό 70-62 υπέρ της ομάδας από την Πιερία.

Έτσι λοιπόν ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Άθλου Αλεξάνδρειας και να πάρει το πρώτο του ροζ φύλλο αγώνα στην πρεμιέρα των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ μπαίνοντας με το δεξί στην μάχη για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Αντιθέτως ο Άθλος αν και το πάλεψε ως το τέλος δεν κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Κατερίνη.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ. – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 14-17, 36-32, 50-43, 70-62.