Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 61-44 του Εδεσσαϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των Playoffs για τις θέσεις 9-12.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια για την κατάληψη της ένατης θέσης, καθώς ήταν καλύτερη του Εδεσσαϊκού στο πρώτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του νομού Πέλλας να παρουσιάζεται ανταγωνιστική, αλλά να υστερεί στις λεπτομέρειες του αντιπάλου της.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν καλύτερος στα σημεία απέναντι σε έναν μαχητικό Εδεσσαϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ωστόσο να βρίσκει τον τρόπο να διευρύνει ελαφρώς το προβάδισμά του και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 28-19.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο οκληρώθηκε με το σκορ στο 43-31 υπέρ του γηπεδούχου.

Και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια έλεγξε το ρυθμό του αγώνα κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 61-44.

Διαιτητές: Χανός – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 16-10, 28-19, 43-31, 61-44.