Η Γουμένισσα επικράτησε με 64-43 του Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Η Γουμένισσα έφτασε εύκολα στην πρώτη της νίκη στην σειρά των playoffs, όντας κυρίαρχη στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και «καυτή» στην περιφέρεια (σημείωσε δώδεκα τρίποντα), απέναντι στον Βαφύρα ο οποίος παρουσιάστηκε με πολλές απουσίες και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι.

Η Γουμένισσα μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση, κατάφερε να πάρει στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ και προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη γηπεδούχο να σημειώνει δεκαοκτώ πόντους, τον Βαφύρα δέκα και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 39-24.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιώργου Παμπουχίδη να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά τους και να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ τους 59-34.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Γουμένισσα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 64-43.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 21-14, 39-24, 59-34, 64-43.