Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου επικράτησε με 60-58 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 13-16.

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, ο οποίος κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Εργόναθλος Πολυκάστρου απώλεσε προβάδισμά εννέα πόντων, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να επιστρέφει στο τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή, με τους γηπεδούχους να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα και να ξεκινούν με νίκη τα playoffs.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός που αποτυπώθηκε και στον ηλεκτρονικό πίνακα, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δώδεκα πόντους.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Εργόναθλο Πολυκάστρου να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (30-28).

Ο γηπεδούχος κατάφερε στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου να αποσπαστεί με εννέα πόντους, ωστόσο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών έβαλε αντίδραση μειώνοντας και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο με πόντο, με τον Εργόναθλο Πολυκάστρου να υπερισχύει στις λεπτομέρειες και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 60-58.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 12-12, 30-28, 46-42, 60-58.