Η ΑΚΕ Πιερίας επικράτησε με 63-45 των Ατρόμητων, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική των playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για τις θέσεις 17-18.

Η ΑΚΕ Πιερίας έκανε ένα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της δέκατης έβδομης θέσης στο πρωτάθλημα, καθώς πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα μετά το πέμπτο λεπτό, φτάνοντας στην πρώτη της νίκη τη φετινή σεζόν. Στον αντίποδα, οι Ατρόμητοι ουσιαστικά πλήρωσαν το black out του δεύτερου μισού του πρώτου δεκαλέπτου, όπου έχασαν την επαφή με το σκορ και καλούνται τώρα να επικρατήσουν στο Κιλκίς με περισσότερους από δεκαοκτώ πόντους, ώστε να είναι αυτοί που θα τερματίσουν δέκατοι έβδομοι.

Η ΑΚΕ Πιερίας κατάφερε να αποσπαστεί με διαφορά μεγαλύτερη της μίας κατοχής (9-4)  στο 5’ 27” και τρέχοντας ένα επιμέρους 15-2 μετά το 2’ 43” προηγήθηκε με 17-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά κυμάνθηκε μεταξύ οκτώ και δώδεκα πόντων με την ομάδα της Κατερίνης να σημειώνει τέσσερις αναπάντητους πόντους στα τελευταία 1’ 08” και να προηγείται στο ημίχρονο με 33-19.

Στο 22’ 31” η διαφορά έφτασε στους δεκαέξι πόντους (37-21), με το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου να διαμορφώνεται σε 48-30.

Στο 33’ 09” η διαφορά ξεπέρασε για ξεπέρασε για πρώτη φορά τους είκοσι πόντους (55-34), με την ΑΚΕ Πιερίας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 63-45.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 17-7, 33-19, 48-30, 63-45.