Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 62-61 του Σκυδραϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης είχε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, ο Σκυδραϊκός αντέδρασε στην συνέχεια επιστρέφοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, η οποία ισορρόπησε στις λεπτομέρειες καταλήγοντας στην πλευρά του γηπεδούχου.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας με ρεκόρ 12-4 κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον όμιλο που οδηγεί στα playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή, εκεί που θα συναντήσει την ΚουΠα Κιλκίς, τον Πιερικό Αρχέλαο και τον Άθλο Αλεξάνδρειας, ενώ ο Σκυδραϊκός (9-7) μαζί με Αιγινιακό, Βατανιακό και Πάνθηρες θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8.

Ο Ζαφειράκης μπήκε «ζεστός» στην αναμέτρηση, και παραμένοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι προηγήθηκε με 23-14 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σκυδραϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 37-31 υπέρ του γηπεδούχου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ, στην ολοκλήρωσή του, να διαμορφώνεται σε 51-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βάδισαν σε τεντωμένο σχοινί, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να είναι αυτός που εκμεταλλεύτηκε καλύτερα τις λεπτομέρειες και πήρε τη νίκη με το τελικό 62-61.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 23-14, 37-31, 51-46, 62-61.