Ακόμη πιο κοντά στην παραμονή στην Pre League ανδρών βρίσκεται ο Πιερικός που επιβλήθηκε με 3-0 του ΑΟ Αιγιαλέων, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Δ’ ομίλου.

Η ομάδα του Κώστα Σαρρή χρειάστηκε κάτι παραπάνω από μία ώρα για να φτάσει στην επικράτηση απέναντι στους Πελοποννήσιους  και πλέον βρίσκεται στην κορυφή του πίνακα.

Πλέον, ο Πιερικός χρειάζεται μία νίκη στα δύο τελευταία παιχνίδια (με Πανερυθραϊκό εκτός έδρας ή με ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής εντός έδρας) για να είναι εξασφαλισμένος 100%.

Η ομάδα του Κώστα Σαρρή ξεκίνησε δυνατά στο α’ σετ και προηγήθηκε με 8-4, με τη διαφορά να μεγαλώνει στη συνέχεια και να πηγαίνει στο +8 (16-8). Οι φιλοξενούμενοι “μάζεψαν” τη διαφορά στους 4 πόντους (21-17) και έφτασαν στην επικράτηση με 25-21 σε 19 λεπτά.

Στο β’ σετ το σκηνικό διαφοροποιήθηκε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ τόσο στο ξεκίνημα (8-7) όσο και στη συνέχεια (16-15). Το βραχύ προβάδισμα του Πιερικού διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο κατέκτησαν οι Κατερινιώτες με 25-22 μέσα σε 25 λεπτά.

Στο γ’ σετ ο Πιερικός έκανε ξεκίνημα όμοιο με το α’ σετ και προηγήθηκε 8-4. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν σε επαφή, με τη διαφορά να φτάνει στο +5 για τους Κατερινιώτες (16-11). Με ένα επιμέρους 5-2 ο Πιερικός “άνοιξε” τη διαφορά και έφτασε στο 21-13, κερδίζοντας τελικά το σετ με 25-16 σε 20 λεπτά.

Διαιτητές: Παπαδογούλας – Κατσούλης.

Τα σετ: 25-21, 20-22, 25-16 σε 64′.