Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 69-65 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών έθεσε τις βάσεις της νίκης του στο πρώτο δεκάλεπτο και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα το οποίο ήταν το έκτο για την φετινή σεζόν σε δεκαέξι αγώνες, κατέλαβε την έβδομη θέση στον όμιλο και θα συναντήσει στα playoffs τους Βαφύρα, Εργόναθλο Πολυκάστρου και Γουμένισσα για τις θέσεις 13-16.

Ο Αετός Κιλκίς, ο οποίος μπήκε στο κλίμα του αγώνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, κατάφερε να μειώσει την διαφορά, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και ολοκλήρωσε την πρώτη φάση με επτά νίκες κι εννέα ήττες βρισκόμενος στο έκτο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα του ομίλου. Στα playoffs θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12 μαζί με τον Εδεσσαϊκό, την ΑΓΕ Πιερίας και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ήταν ομάδα που κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, όντας ιδιαίτερα παραγωγικός κι έκλεισε την περίοδο με το υπέρ του 25-14.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκαπέντε πόντους, το φιλοξενούμενο δεκαεπτά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 40-31.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιάννη Κασιμίδη να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 55-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αετός Κιλκίς προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, ωστόσο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 69-65.

Διαιτητές: Χάνος – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 25-14, 40-31, 55-47, 69-65.