Η Γουμένισσα ηττήθηκε με 47-68 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με νίκη ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος ο Άθλος Αλεξάνδρειας, ο οποίος επέβαλε από το ξεκίνημα τους αγώνα το ρυθμό του κι έφτασε στη δέκατη πέμπτη νίκη του σε δεκαέξι αγώνες, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση στον όμιλο και μαζί με την ΚουΠα Κιλκίς, τον Πιερικό Αρχέλαο και τον Ζαφειράκη Νάουσας θα κοντραριστεί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η Γουμένισσα έχοντας απολογισμό τρεις νίκες και δεκατρείς ήττες κατέλαβε την όγδοη θέση στον όμιλο και μαζί με τον Βαφύρα, τον Εργόναθλο Πολυκάστρου και τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών θα αγωνιστούν για τις θέσεις 13-16.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ από νωρίς και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 5-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το φιλοξενούμενο να εκτοξεύει την υπέρ του διαφορά και να προηγείται στο ημίχρονο με 18-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γουμένισσα παρουσιάστηκε βελτιωμένη, εκμεταλλευόμενη και τις αλλαγές του Βασίλη Αγγέλη, ο οποίος έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος της περιόδου σε 32-51.

Με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να διαχειρίζεται το προβάδισμά του κύλησε το τέταρτο δεκάλεπτο και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 47-68.

Διαιτητές: Μελανίδης – Κούλης.

Δεκάλεπτα: 5-20, 18-42, 32-51, 47-68.