Ο Αιγινιακός επικράτησε με 75-62 του Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός αποδίδοντας στα γνωστά στάνταρ του στην άμυνα στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο σημείωσε τη δέκατη τρίτη του νίκη σε δεκαοκτώ αγώνες καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στον όμιλο και θα συνεχίσει στα playoffs για τις θέσεις 5-8 με αντιπάλους τον Βατανιακό, τους Πάνθηρες και τον Σκυδραϊκό.

Ο Βαφύρας είχε ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν είχε ανάλογη συνέχεια με αποτέλεσμα να προσκρούσει στα αμυντικά τείχη του γηπεδούχου και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στην τελευταία περίοδο. Στην επόμενη φάση η ομάδα του Βαφύρα θα αγωνιστεί μαζί με τον Εργόναθλο Πολυκάστρου, τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και την Γουμένισσα για τις θέσεις 13-16.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βαφύρα να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 15-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός ήταν σχεδόν κατάφερε να περιορίσει το φιλοξενούμενο στους δέκα πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι έξι που σημείωσε πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 41-29.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της και το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται σε 59-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, με τον Αιγινιακό ωστόσο να μην απειλείται και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 75-62.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 15-19, 41-29, 59-38, 75-62.