Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 72-45 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΚουΠα σε έναν ακόμη αγώνα δέχθηκε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο και άνοιξε το δρόμο για να κάνει το δεκαοκτώ στα δεκαοκτώ και να είναι η μοναδική ομάδα που ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος αήττητη και μαζί με τον Πιερικό Αρχέλαο πήραν την πρόκριση για τα playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή, εκεί όπου θα συναντήσουν τον Άθλο Αλεξάνδρεια και τον Ζαφειράκη Νάουσας από τον Β’ όμιλο.

Όσον αφορά τον Βατανιακό, ο οποίος ταξίδεψε στο Κιλκίς χωρίς τον Μπίσμπα, με απολογισμό έντεκα νίκες κι επτά ήττες κατέλαβε την τέταρτη θέση και μαζί με τον Αιγινιακό, τους Πάνθηρες και τον Σκυδραϊκό για αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8.

Η ΚουΠα Κιλκίς περιόρισε στους πέντε μόλις πόντους τον Βατανιακό στο πρώτο δεκάλεπτο και σημειώνοντας είκοσι δύο κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ από νωρίς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης ισορρόπησε το παιχνίδι, κάτι που αποτυπώθηκε και στο επιμέρους σκορ με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δώδεκα πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 24-17.

Η γηπεδούχος στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκε αποφασισμένη να εξανεμίσει και την παραμικρή ελπίδα που μπορεί να είχε ο Βατανιακός για ενδεχόμενη ανατροπή, διευρύνοντας το προβάδισμά της και κλείνοντας την περίοδο με το υπέρ της 55-29.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 72-45 υπέρ της ΚουΠα Κιλκίς.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 22-5, 34-17, 55-29, 72-45.