Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 65-52 του Εργόναθλου Πολυκάστρου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσαϊκός κατάφερε να έχει το προβάδισμα και τον έλεγχο του σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ολοκληρώνοντας την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με δέκα νίκες και οκτώ ήττες και κατέλαβε την πέμπτη θέση στον όμιλο, γεγονός που σημαίνει ότι θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12 μαζί με την ΑΓΕ Πιερίας, τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και τον Αετό Κιλκίς.

Στον αντίποδα, ο Εργόναθλος Πολυκάστρου έκλεισε την πρώτη φάση του πρωταθλήματος στο όγδοο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα με έξι νίκες και δώδεκα ήττες και θα αντιμετωπίσει τον Βαφύρα, τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και την Γουμένισσα για τις θέσεις 13-16.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Εδεσσαϊκός και παρά το γεγονός ότι βρήκε απέναντί του έναν άκρως ανταγωνιστικό Εργόναθλο κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 18-11.

Ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο με το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 31-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά έκρινε τη μοίρα του αγώνα, καθώς οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση σημείωσαν είκοσι πόντους και δεχόμενοι δώδεκα ξέφυγαν με 51-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενο ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι, ωστόσο ο Εδεσσαϊκός κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά του και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 65-52.

Διαιτητές: Καραμανλής – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 18-11, 31-25, 51-37, 65-52.