Την βαριά ήττα με 3-0 γνώρισε ο ΑΟ Τρίκαλα από τον Απόλλων Πόντου στο γήπεδο του Μακεδονικού.

Οι κυανέρυθροι, με δεδομένη την κόπωση από το ματς με την Βέροια και τις λιγοστές επιλογές στο ρόστερ, κατέρρευσαν γνωρίζοντας μια ήττα που τους φέρνει στην ζώνη του υποβιβασμού.

Πλέον η αναμέτρηση της ερχόμενης Κυριακής με την Αναγέννηση Καρδίτσας αποκτά χαρακτήρα τελικού για τους παίκτες του Βασίλη Καλογιάννη που για να διεκδικήσουν την παραμονή τους θα πρέπει να τα δώσουν όλα.

Το φιλμ του αγώνα

8′ Σουτ του Νασερ λιγο πάνω από την εστία των Τρικάλων

12′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Σουτ του Ενομό εξω απο την περιοχή, απέκρουσε ασταθώς ο Περλιέσι , νέο πλασέ από τον Κουακού , ο γκολκίπερ των Τρικάλων είπε “όχι” αλλά στη νέα επαναφορά ο Λουφάκης με γυριστό σουτ μέσα απο την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0

35′ Προσποίηση και σουτ του Ενομό με το αριστερο, αρκετα μετρα αουτ

38′ Σουτ του Νιάρου η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

40′ Σεντρα του Ρούνει απο τα αριστερά πλασε του Κουάκου και αποκρούει ο κιπερ των Τρικάλων

51′ Σουτ του Ριζογιάννη η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

53′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Καθετη Κουάκου στον Ρουνεϊ, εκείνος μπηκε στην περιοχη και απο πλάγια θεση, με ωραίο αριστερό πλασέ έστειλε την μπαλα στα δίχτυα του Περλιέσι

54′ Σουτ του Ενομό η μπάλα πέρασε λίγα μετρα εξω

56′ Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Εκτέλεση φαουλ του Ενομό, κεφαλιά του Πατι μπλοκάρει ο Περλιέσι

57′ Ωραία ενέργεια και σουτ με το αριστερό απο τον Ρούνει, δίπλα απο το κάθετο δοκάρι των Τρικάλων

61′ Σουτ του Τσιμίκα αλλά δεν βρίσκει στόχο ο πρώην μέσος των Τρικάλων

68′ Σουτ του Αουντίνο μπλοκάρει ο Πίτκας

81′ Γκολ για τον Απόλλωνα. Κόρνερ από αριστερά, το σουτ του Τσιμίκα κοντραρε και κατεληξε στον Πατι που απο κοντά πέτυχε το 3-0

87′ Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Κάθετη Ενομό πλασέ του Φράγκου, η μπάλα περνάει βασανιστικά δίπλα απο το δοκάρι

90′ Λάθος του Ντιαλόσι, κλέβει ο Φράγκος και η μπάλα φτάνει στον Ρούνεϊ που πλασάρει, διώχνει με υπερένταση ο Περλιέσι

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμαντσοκό, Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ, Ενομό, Αμπουντού (46′ Ιντζίδης), Λουφάκης (22′ λ.τ Σουντουρά), Τσιμίκας, Καλογέρης, Κουακού (75′ Φράγκος).

ΑΟ Τρίκαλα (Καλογιάννης): Περλέσι, Ντιαλόσι, Ελευθεριάδης (63′ Μανίσογλου), Ιωαννίδης (46′ Μυλόπουλος), Κεχαγιάς, Μπαξεβάνος, Νιάρος, Πέλκας, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Χειρίτραντας (63′ Αουντίνου).

Πηγή: Goal Τρίκαλα