Ο Σκυδραϊκός επικράτησε με 61-49 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Στον «τελικό» του ομίλου για την είσοδο στην οκτάδα του πρωταθλήματος ο Σκυδραϊκός καθάρισε σημειώνοντας στο πρώτο δεκάλεπτο ένα λιγότερο πόντο από όσους σημείωσε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ξέφυγε στο σκορ και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη πρόωρα κλείνοντας ραντεβού με τους Αιγινιακό, Βατανιακό και Πάνθηρες για τις θέσεις 5-8 στην τελική κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στον αντίποδα, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια στο τελευταίο δεκάλεπτο σημείωσε έναν περισσότερο πόντο σε σχέση με όλο το πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ήταν αργά για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα και μαζί με τον Εδεσσαϊκό, τον Αετό Κιλκίς κι έναν εκ των ΑΓΕ Πιερίας ή Εργόναθλο Πολυκάστρου θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12.

Ο Σκυδραϊκός κυριάρχησε στο ξεκίνημα του αγώνα, περιορίζοντας στο πρώτο δεκάλεπτο την παραγωγικότητα του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια στους έξι πόντους, το εκμεταλλεύτηκε και επιθετικά και προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 22-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ανέβασε την απόδοσή του, ωστόσο οι παίκτες του Ανέστη Κολοβού ήταν εκείνοι που που βρήκαν και πάλι περισσότερες λύσεις στην επίθεση κι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 38-17.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με το γηπεδούχο να σημειώνει έντεκα πόντους, τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια δεκατέσσερις και το σκορ να διαμορφώνεται σε 49-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, ωστόσο ο Σκυδραϊκός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και πήρε τη νίκη με το τελικό 61-49.

Διαιτητές: Μελανίδης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 22-6, 38-17, 49-31, 61-49.