Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 56-54 των Πανθήρων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους, έδωσαν μάχη για την κατάκτησή της μέχρι και την τελευταία επίθεση, εκεί όπου χαμογέλασε ο Αετός πανηγυρίζοντας την έβδομή του νίκη σε δεκαπέντε αγώνες κι εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-12, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον Εδεσσαϊκό, τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια και έναν εκ των ΑΓΕ Πιερίας ή Εργόναθλο Πολυκάστρου. Οι Πάνθηρες, οι οποίοι ήθελαν τη νίκη, ελπίζοντας σε ήττα του Ζαφειράκη Νάουσας την τελευταία αγωνιστική για την είσοδο στην τετράδα, θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-8 μαζί με Αιγινιακό, Βατανιακό και Σκυδραϊκό και δεδομένα θα πετύχουν το καλύτερο πλασάρισμα στην ιστορία τους, μιας και στις προηγούμενες δύο συμμετοχές τους στην πρώτη κατηγορία κατέλαβαν την ένατη θέση το 2019 και τη δέκατη το 2020.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρισκονται κοντά στο σκορ και του Πάνθηρες να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με βραχεία κεφαλή (14-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αετός Κιλκίς πήρε στα χέρια του τον έλεγχο του αγώνα, σημείωσε δεκαοκτώ πόντους και δεχόμενος οκτώ προηγήθηκε με 32-23 στα μισά του δρόμου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα αντιστράφηκε με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με το ίδιο νόμισμα και το σκορ στο τέλος της περιόδου να διαμορφώνεται σε 39-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνα βάδισε σε τεντωμένο σχοινί, με τις δύο ομάδες να μάχονται πόντο με πόντο και τον Αετό Κιλκίς δια χειρός Μουρζίδη να παίρνει τη νίκη στο φινάλε με 56-54.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 14-15, 32-23, 39-38, 56-54.