Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 76-60 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα με μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Άθλος Αλεξάνδρειας με την απόδοσή σου στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε ταφόπλακα στις ελπίδες του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών για πλασάρισμα στην πρώτη δωδεκάδα, σημειώνοντας τη δέκατη τέταρτη νίκη του σε δεκαπέντε αγώνες, μαθαίνοντας ταυτόχρονα και τον τρίτο του αντίπαλο στη μάχη για την ανάδειξη του πρωταθλητή Πιο συγκεκριμένα, μετά την ΚουΠα Κιλκίς και τον Πιερικό Αρχέλαο που είχαν πάρει το εισιτήριο μαζί με τον Άθλο Αλεξάνδρειας από το προηγούμενο Σάββατο, το καρέ συμπλήρωσε κάνοντας το ρεπό του, ο Ζαφειράκης Νάουσας.

Στον αντίποδα, ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών, ο οποίος ήταν ανταγωνιστικός στα τρία τέταρτα του αγώνα, με πέντε νίκες και δέκα ήττες, είναι και θα τερματίσει έβδομος στον όμιλο και θα αγωνιστεί στα playoffs για τις θέσεις 13-16 μαζί με την Γουμένισσα και τον Βαφύρα, περιμένοντας να μάθει σε δεκατέσσερα βράδια την τέταρτη ομάδα (Εργόναθλος Πολυκάστρου ή ΑΓΕ Πιερίας).

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Άθλο Αλεξάνδρειας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 16-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι στο τέλος του ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ήταν αυτός που βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχο πραγματοποίησε εμφάνιση ανάλογη με αυτές των δεκατεσσάρων πρώτων αγώνων του,κυριαρχόντας και στις δύο πλευρές του παρκέ και ξεφεύγοντας στο τέλος της περιόδου με 57-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ισορρόπησε εκ νέου το παιχνίδι, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 76-60.

Διαιτητές: Χάνος – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-35, 57-45, 76-60.