Ο Βαφύρας Δίου ηττήθηκε με 56-77 από τον Εδεσσαϊκό, στο Κλειστο Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός, σε αντίθεση με την εικόνα που δίνει το τελικό σκορ, δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Βαφύρα ο οποίος για περισσότερα από τριάντα λεπτά ήταν στη διεκδίκηση της, νίκης, ωστόσο κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο με το φιλοξενούμενο να κατακτά το όγδοο ρος φύλλο σε δεκαέξι αγώνες. Με αυτήν του τη νίκη ο Εδεσσαϊκός εξασφάλισε την συμμετοχή του στα playoffs για τις θέσεις 9-12, σε αντίθεση με τον Βαφύρα ο οποίος απώλεσε και τις μαθηματικές του ελπίδες και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16 μαζί με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, την Γουμένισσα κι έναν εκ των Εργόναθλου Πολυκάστρου ή ΑΓΕ Πιερίας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Εδεσσαϊκό να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 13-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με το γηπεδούχο να σημειώνει δεκαοκτώ πόντους, το φιλοξενούμενο είκοσι τρεις και το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 31-38.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Παναγιώτη Βάτση να μπαίνουν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (50-55).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας κατέρρευσε, σημείωσε μόλις έξι πόντους, σε αντίθεση με τον Εδεσσαϊκό που κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ και σημειώνοντας είκοσι δύο έφτασε στη νίκη με το τελικό 56-77.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 13-15, 31-38, 50-55, 56-77.