Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ηττήθηκε με 28-55 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μπορεί στο ντεμπούτο του Δημήτρη Καραμιχάλη στον πάγκο της, η ΚουΠα Κιλκίς να μην έθελξε, όπως μας συνηθίζει με την παραγωγικότητά της, ωστόσο δεχόμενη στο δεύτερο δεκάλεπτο μόλις δύο πόντους και μην επιτρέποντας στον Εργόναθλο Πολυκάστρου να ευστοχήσει εντός παιδιάς στο τέταρτο έφτασε στη νίκη και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα και θα αναμετρηθεί στα playoffs με τον Πιερικό Αρχέλαο, τον Άθλο Αλεξάνδρειας και τον Ζαφειράκη Νάουσας για τον τίτλο του πρωταθλητή και την άνοδο στην Γ’ Εθνική Κατηγορία.

Στον αντίποδα, ο Εργόναθλος Πολυκάστρου με έξι νίκες και έντεκα ήττες υποχώρησε στην όγδοη θέση και θα διεκδικήσει μία από τις θέσεις 13-16, εκτός εάν την τελευταία αγωνιστική νικήσει στην Έδεσσα, η ΑΓΕ Πιερίας χάσει στην Κατερίνη από τους Ατρόμητους και ο Βαφύρας ηττηθεί στο Αιγίνιο. Σε αυτό και μόνο το σενάριο, ο Εργόναθλος θα αγωνιστεί στα playoffs για τις θέσεις 9-12.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και την ΚουΠα Κιλκίς να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 11-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της φιλοξενούμενης ήταν σχεδόν απροσπέλαστη, καθώς δέχθηκε μόλις δύο πόντους, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ της 13-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο, με το γηπεδούχο να σημειώνει δώδεκα πόντους, την ομάδα του Κιλκίς επτά και το σκορ να διαμορφώνεται σε 25-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΚουΠα Κιλκίς δέχθηκε μόλις τρεις πόντους κι αυτούς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών για να φτάσει στη νίκη με το τελικό 28-55.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 11-12, 13-29, 25-36, 28-55.