Ένα ακόμη βήμα προς την εξασφάλιση της παραμονής στην Pre League ανδρών έκανε ο Πιερικός που κέρδισε με 3-0 τον Πανιώνιο στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Δ’ ομίλου.

Η ομάδα του Κώστα Σαρρή δε δυσκολεύτηκε απέναντι στον ουραγό του ομίλου και “καθάρισε” το παιχνίδι μέσα σε 60 αγωνιστικά λεπτά.

Και τα τρία σετ ήταν σχεδόν… καρμπόν, με τους Κατερινιώτες να παίρνουν από το ξεκίνημα το προβάδισμα με 8-5, το οποίο διατηρούσαν και διεύρυναν μέχρι το τέλος του κάθε σετ, φτάνοντας στην εύκολη επικράτηση με 25-15.

Στο 1ο σετ, το 8-5 έγινε 16-12 και εν συνεχεία 21-14 για να έλθει το τελικό 25-15 σε 18 λεπτά.

Στο 2ο σετ, οι γηπεδούχοι μετά το 8-5 προηγήθηκαν 16-11 και 21-13, παίρνοντας το σετ με 25-15 σε 22 λεπτά.

Στο 3ο σετ, το προβάδισμα των τριών πόντων (8-5) διευρύνθηκε στο +6 (16-10 και 21-15) με το τελικό 25-15 να προκύπτει μετά από 20 λεπτά αγώνα.

Διαιτητές: Πορτοκαλίδης – Δαλκιράνης.

Τα σετ: 25-15, 20-15, 25-15 σε 60′.