Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 46-50 από την Γουμένισσα, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 17η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΚΕ Πιερίας έχυσε την καρδάρα με το… προβάδισμα δεκατριών πόντων που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν κατάφερε να φτάσει στην πρώτη της νίκη στην σεζόν στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της, με την Γουμένισσα να κατακτά το τρίτο ροζ φύλλο αγώνα σε δεκαπέντε αγώνες, σε μία αναμέτρηση που δεν είχε καμία βαθμολογική σημασία. Η ΑΚΕ Πιερίας θα αγωνιστεί σε αγώνα κατάταξης με τους Ατρόμητους για τη δέκατη έβδομη θέση και η Γουμένισσα στα playoffs για τις θέσεις 13-16.

Η ΑΚΕ Πιερίας προηγήθηκε με διψήφιο αριθμό πόντων (15-4) στο 4’ 32” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-8.

Η Γουμένισσα μείωσε σε 21-20 στο 14’ 09” κρατώντας τη γηπεδούχο χωρίς σκορ για 5’ 57”. Η ομάδα της Κατερίνης έβγαλε αντίδραση ξεφεύγωντας με 30-22 στο 18’ 05” και το πρώτο μισό της αναμέτρησης την βρήκε μπροστά στο σκορ με 31-26.

Στο 27’ 50” οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους τριάντα τρεις πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-34, με τις δύο ομάδες να έχουν σημειώσει συνολικά δέκα πόντους (2-8).

Η Γουμένισσα πήρε προβάδισμα επτά πόντων (35-42) στο 33’ 43”, με τους παίκτες του Παναγιώτη Αθανασιάδη να προπερνούν με 45-42 στο 35’ 44”, με  το προβάδισμα να αλλάζει ξανά χέρια στο 37’ 10” (45-47) και να μένει στην πλευρά της Γουμένισσα μέχρι τέλους, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 46-50.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 21-8, 31-26, 33-34, 46-50.