Του Γιάννη Σταυρουλάκη

Το κλειστό των Άνω Λιοσίων φόρεσε τα γιορτινά του για να υποδεχτεί για πρώτη φορά την Εθνική ομάδα. Τα παιδιά των «παραθύρων» ήταν εκεί, το ίδιο και οι παίκτες των Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού, ο κόσμος έδωσε δυναμικό παρών δημιουργώντας πολύ όμορφη ατμόσφαιρα και ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εκείνος που λύτρωσε την Ελλάδα με βολές στα 3″ για το τέλος!

Η Εθνική προηγήθηκε με 10 πόντους στο 32′ (66-56) όμως κόλλησε στη ζώνη με προσαρμογές των Τούρκων. Εν τέλει το ματς, κρίθηκε στο φινάλε, με την Ελλάδα να προτιμά να παίξει άμυνα αντί να κάνει φάουλ με τον δείκτη του σκορ στο 70-71 κι εν τέλει να δικαιώνεται. Ο Ολουμπάι αστόχησε σε τρίποντο, ο Παπανικολάου μάζεψε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και κλείδωσε τη νίκη από τη γραμμή των βολών αφού ο Λάρκιν αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Τούρκων.

Ο Μωραΐτης ήταν εκείνος που επιφορτίστηκε αρχικώς το μαρκάρισμα του Λάρκιν, με την Εθνική να σημαδεύει εξ αρχής στον περιορισμό του σούπερ σταρ της Αναντολού Εφές. Παπαγιάννης και Δημήτρης Αγραβάνης τελείωσαν τη φάση με κάρφωμα σε δυο διαδοχικές ελληνικές κατοχές ενώ σε ό,τι αφορά τον Λαρεντζάκη, πήρε πολλές πρωτοβουλίες στα πρώτα λεπτά του ματς αλλά δεν δικαιώθηκε, αρχίζοντας με 0/3 σουτ εντός πεδιάς, την ώρα που οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση από τον Μαχμούτογλου.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 13-20 για την Τουρκία που είχε καλύτερες συνεργασίες και πιο σωστές αποστάσεις στο παιχνίδι της, χτίζοντας διαφορά την ώρα οι Λάρκιν και Μαχμούτογλου ήταν στον… πάγκο!

Εν συνεχεία, η Εθνική παρουσιάστηκε πολύ πιο αποτελεσματική στην εκκίνηση της β’ περιόδου, επιστρέφοντας από το -10 (13-23) και μειώνοντας σε -2, χάρη στο τρίποντο του Πρίντεζη. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κυριάρχησε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, συνδυάζοντας αμυντική συνέπεια με καλά ποσοστά στην επίθεση.

Τα back-to-back τρίποντα του Σλούκα και το κάρφωμα του Παπαγιάννη έδωσαν την απαραίτητη ώθηση και η Ελλάδα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-32. Η τρίτη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 9-2 για την Εθνική με μπροστάρη τον Δημήτρη Αγραβάνη και τις άμυνες του Σλούκα (49-34, 22′). Οι Έλληνες διεθνείς έκαναν σπουδαία δουλειά στο τρίτο δεκάλεπτο, σκοράροντας εύκολους πόντους για το +15 ωστόσο η Τουρκία μάζεψε τη διαφορά μέσα σε 6′.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Μαχμούτογλου ενώ ο Σέιν Λάρκιν πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα έπειτα από το αρχικό 0/4 εντός πεδιάς για το 56-54.

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά για την Ελλάδα, ο Μαχμούτογλου ισοφάρισε σε 56-56 στο 28′! Παρ’ όλα αυτά, η Εθνική έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ της 60-56. Η Ελλάδα δεν… πανικοβλήθηκε από το comeback των Τούρκων κι έχτισε ξανά διψήφια διαφορά όταν ο Μουράτος έκανε το 66-56 από τη γραμμή των βολών, τρέχοντας σερί 10-0.

Παρ’ όλα αυτά, η Τουρκία δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί και ο εντυπωσιακός Μαχμούτογλου ευστόχησε από τη γωνία σε τρίποντο για το 66-62 στο 32′. Ο Μπεγίκ μείωσε σε 66-65 με 1/2 βολές για την Τουρκία που πήγε σε άμυνα ζώνης με προσαρμογές βγάζοντας τον Λάρκιν και εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις κακές επιλογές και την αστοχία της Ελλάδαςστην τελική ευθεία του αγώνα. Μάλιστα ο Μπεγίκ έδωσε το προβάδισμα στουςΤούρκους με 66-67 στα 3:30 για το τέλος!

H Εθνική έμεινε για 4 λεπτά χωρίς πόντο, η Τουρκία σκόραρε κατά βάση με βολές και ο Λάρκιν διαμόρφωσε το 68-71 από τη γραμμή στο 1:54. Το κάρφωμα του Παπαγιάννη έκανε το 70-71 ενώ η Ελλάδα έβγαλε μεγάλη άμυνα στα 43.5″, με τον Μανωλόπουλο να καλεί timeout. Ο Σλούκας αστόχησε σε δύσκολη προσπάθεια, η Εθνική δεν έκανε φάουλ αλλά προτίμησε να παίξει άμυνα, ο Ολουμπάι αστόχησε σε τρίποντο στα 4″ και ο Παπανικολάου μάζεψε το ριμπάουντ! Ο Γκεγίκ χρεώθηκε με φάουλ στον φόργουρντ του Ολυμπιακού στα 3″ κι εκείνος με 2/2 βολές έκανε το 72-71! Ο Ουλουμπάι έκανε την επαναφορά, ο Λάρκιν αστόχησε από τη γωνία μπροστά στον Καλαϊτζάκη και η Ελλάδα πανηγύρισε τεράστια νίκη κόντρα στην Τουρκία!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Η Τουρκία ήταν μπροστά στο σκορ με 70-71 και είχε την επίθεση. Η Ελλάδα προτίμησε να βγάλει άμυνα αντί να κάνει φάουλ, ο Ολουμποάι αστόχησε σε τρίποντο, ο Παπανικολάου μάζεψε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ από τη γραμμή των βολών.

MVPs: Ο Γιώργος Παπαγιάννης (14π., 4ριμπ.) ήταν καθοριστικός στη ρακέτα, ο Κώστας Σλούκας (8π., 7ασ.) ήταν κομβικός ενώ ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε τις νικητήριες βολές και τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης βοήθησε την Ελλάδα με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Σιπάχι είχε 0/1 τρίποντο σε 17′.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα 12 επιθετικά ριμπάουντ της Ελλάδας.

Διαιτητές: Κόντε – Γιασεβίτσιους – Αουνκρότζερς.

Δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-46, 72-71.

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίτνεζης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

Τουρκία (Ενέ): Λάρκιν 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4 (1/6 σουτ), Σιπάχι, Γιασάρ 1.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 21/36 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 6/10 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 13 λάθη, 5 κλεψίματα.

Ομαδικά στατιστικά – Τουρκία: 13/21 δίποντα, 10/31 τρίποντα, 15/17 βολές, 28 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 3 επιθετικά), 21 ασίστ, 15 λάθη, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Πηγή: Gazzetta