Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 67-60 του Ζαφειράκη Νάουσας, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, κάνοντας ένα πολύ δεύτερο δεκάλεπτο, σημείωσε την όγδοή του νίκη σε δεκατέσσερις αγώνες, μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης που οδηγεί στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8. Ο Ζαφειράκης Νάουσας έκανε την αντεπίθεσή του στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο δεν είναι ανάλογη συνέχεια στο τέταρτο και γνώρισε την τέταρτή του ήττα, ωστόσο παραμένει στη δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα playoffs για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και θα διατηρεί εκεί αν την τελευταία αγωνιστική νικήσει τον Σκυδραϊκό, οι εάν οι Πάνθηρες ηττηθούν στο Κιλκίς από τον Αετό το ερχόμενο Σάββατο.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος, χάρη στην αποτελεσματικότητά του στην άμυνα, όπου δέχθηκε μόλις έξι πόντους, πήρε τον έλεγχο του αγώνα και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 37-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Νάουσας εμφανίστηκε μεταμορφωμένη προς το καλύτερο, σημείωσε είκοσι πέντε πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκαοκτώ που δέχθηκε μείωσε σε 55-49.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας να διατηρεί το προβάδισμά του και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 67-60.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 21-18, 37-24, 55-49, 67-60.