Η Γουμένισσα ηττήθηκε με 54-71 από τον Σκυδραϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Σκυδραϊκός πήρε μια σημαντική νίκη στην προσπάθειά του για την είσοδο στα playoffs για τις θέσεις 5-8, πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ και με οκτώ νίκες κι έξι ήττες βρίσκεται στην τέταρτη θέση του ομίλου, με τον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής, όπου υποδέχεται τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να είναι ιδιαίτερα κρίσιμος.

Η Γουμένισσα, η οποία ήταν ανταγωνιστική καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με δύο νίκες και δώδεκα ήττες είναι στην όγδοη θέση του ομίλου κι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Σκυδραϊκό να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με 14-18 στο τέλος της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 25-33.

Και το τρίτο δεκάλεπτο κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο, με της ομάδα της Σκύδρας να φτάνει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο, καθώς στην ολοκλήρωσή του το σκορ διαμορφώθηκε σε 39-53.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τον Σκυδραϊκό να επικρατεί με το τελικό 54-71.

Διαιτητές: Χάνος – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 14-18, 25-33, 39-53, 54-71.