Ο Βαφύρας επικράτησε με 79-63 του Εργόναθλου Πολυκάστρου, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, σε ένα κατά τα άλλα ισορροπημένο παιχνίδι, στάθηκε αρκετό για να πάρει την έκτη του νίκη ο Βαφύρας και να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες του για την πρόκριση τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-12, εκεί που θέλει να βρεθεί και ο Εργόναθλος Πολυκάστρου, ο οποίος βρίσκεται στην πέμπτη θέση του ομίλου με επτά νίκες κι εννέα ήττες βρίσκεται στην πέμπτη θέση του ομίλου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές, σημειώνοντας συνολικά σαράντα πέντε πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και τον Βαφύρα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος συνέχισε επιθετικά στον ίδιο ρυθμό, βελτιώνοντας ταυτόχρονα την απόδοσή του στον αμυντικό τομέα, με αποτέλεσμα να καταφέρει να αποσπαστεί στο σκορ και να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 50-37.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να σημειώνουν δεκαπέντε πόντους, τον Εργόναθλο Πολυκάστρου δεκατρείς και το σκορ να διαμορφώνεται σε 65-50.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Βαφύρα να φτάνει στη νίκη με το τελικό 79-63.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 24-21, 50-37, 65-50, 79-63.