Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 75-41 της ΑΚΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ένα μόλις δεκάλεπτο χρειάστηκε για να αποσπαστεί στο σκορ ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών από την ΑΚΕ Πιερίας κι εν συνεχεία να βάλει το κερασάκι στην τούρτα στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας την πέμπτη του νίκη σε δεκατέσσερις αγώνες, η οποία τον διατήρησε μεν στην έβδομη θέση του ομίλου, ωστόσο τον διατηρεί ζωντανό στη διεκδίκηση της έκτης η οποία οδηγεί στα playoffs για τις θέσεις 9-12 καθώς υπολείπεται μόλις μία νίκη από τον Αετό Κιλκίς.

Στον αντίποδα, η ΑΚΕ Πιερίας, η οποία παραμένει χωρίς νίκη, παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο και διατηρεί μόνο μαθηματικές ελπίδες για την αποφυγή της ένατης θέσης και τους αγώνες κατάταξης κόντρα στους Ατρόμητους για τη 17η θέση.

Κυρίαρχος ήταν ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών στο πρώτο δεκάλεπτο, περιορίζοντας την ΑΚΕ Πιερίας μόλις στους τέσσερις πόντους, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί με 25-4 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ισορρόπησε το παιχνίδι σημειώνοντας δεκαεπτά πόντους και δεχόμενη δεκαέξι, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 41-21.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκάλεπτου, όπου όμως σημειώθηκαν μόλις είκοσι δύο πόντοι, με το γηπεδούχο να μπαίνει στην τελική ευθεία της αναμέτρησης με το υπέρ του 54-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ήταν και πάλι κυρίαρχος, διευρύνοντας ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σρ 75-41.

Διαιτητές: Ντόγκας – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 25-4, 41-21, 54-30, 75-41.