Η ΚουΠα κατάφερε να πάρει το διπλό στην Κατερίνη μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης σε αγώνα για την 16η αγωνιστική του Α ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε ένα ματς που ήταν συνδυασμός αμυντικής ραψωδίας και ρεσιτάλ αστοχίας, ο Πιερικός Αρχέλαος αν και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι μετά τη διψήφια διαφορά που πήρε η αντίπαλός του, δεν κατάφερε να πάρει τελικά την νίκη και έτσι η ομάδα από το Κιλκίς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στην Κατερίνη. Παραταύτα και οι δύο ομάδες εξασφάλισαν την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση και στα playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Η πρώτη περίοδος ήταν η καλύτερη επιθετικά και για τις δύο ομάδες αφού ήταν και η μοναδική περίοδος στην οποία και οι δύο αντίπαλοι έφτασαν τους 15 πόντους. Ο Πιερικός προηγήθηκε με 8-4 στο ξεκίνημα αλλά η ΚουΠα απάντησε γρήγορα και με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 11-8, 3:42 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ένα νέο επιμέρους 7-2 των φιλοξενούμενων έστειλε τη διαφορά στους 8 πόντους και το σκορ στο 10-18 στο δίλεπτο. Με τις δύο ομάδες να σκοράρουν λίγους πόντους εκατέρωθεν στο τέλος, το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 15-22.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο μείωσε στους 4 πόντους αλλά η ΚουΠα δεν άφηνε τη διαφορά να πέσει πιο χαμηλά, και στη συνέχεια κατάφερε με ένα σερί 9-3 να στείλει το σκορ σε υπέρ της διψήφια τιμή (21-31), 4:15 πριν την ανάπαυλα. Οι Κατερινιώτες αντέδρασαν και με ένα δικό τους επιμέρους 8-2 έριξαν την διαφορά στους 4 πόντους. Η ΚουΠα πέτυχε τον τελευταίο πόντο του πρώτου μισού για να γραφτεί το 29-34 σαν σκορ ημιχρόνου.

Η ομάδα του Κιλκίς μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και με ένα γρήγορο 4-1 (όλοι οι πόντοι από ελεύθερες βολές) πήγε την διαφορά στους 8 πόντους στα πρώτα δύο λεπτά. Μέσα σε ένα λεπτό ωστόσο ο Πιερικός Αρχέλαος πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε απόσταση 3ων πόντων (35-38). Στα τελευταία 7 λεπτά της περιόδου ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και να βρίσκουν μόλις 6 πόντους η κάθε μία ως το τέλος του δεκαλέπτου. Το σκορ μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού ήταν 41-44 και το τέταρτο δεκάλεπτο θα ήταν αυτό που θα έκρινε το μεγάλο αυτό ντέρμπι.

Η ομάδα της Πιερίας σκόραρε πρώτη και έριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (43-44). Η ΚουΠα με 3 πόντους πήρε μία μικρή ανάσα αλλά ο Πιερικός ακολουθούσε κατά πόδας. Μετά από πολλές άμυνες και αρκετά προσεκτικό και συντηρητικό μπάσκετ, τους δύο «μονομάχους» χώριζαν 5 πόντοι(47-52) , 2:30 πριν το φινάλε. Οι καλές άμυνες και η αστοχία των δύο πλευρών δεν έδωσαν κάτι άλλο μέχρι το τελευταίο λεπτό, όπου η ομάδα του Πιερικού σκόραρε δύο πόντους και μείωσε σε 49-52. Η άμυνα βγήκε και οι γηπεδούχοι είχαν τη μπάλα στα χέρια και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν το ματς αλλά το τρίποντο που επιχείρησαν δεν βρήκε στόχο. Ακολούθησαν βήματα για την ομάδα του Κιλκίς αλλά ο Πιερικός Αρχέλαος αστόχησε εκ νέου σε τρίποντο 12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έκανε αμέσως φάουλ. Οι βολές της ΚουΠα ήταν εύστοχες και παρά το τρίποντο του Πιερικού σε σχεδόν νεκρό χρόνο, η φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με το τελικό 52-54.

Έτσι λοιπόν ο Πιερικός Αρχέλαος, αν και προσπάθησε σκληρά, δεν κατάφερε να πάρει την νίκη στο τέλος ενός μεγάλου ντέρμπι και γνώρισε την 3η του ήττα στον όμιλο (13-3). Η ΚουΠα, αφού κατάφερε να κρατήσει με νύχια και με δόντια το προβάδισμα που πήρε από το ξεκίνημα, πήρε την 15η της νίκη και συνέχισε αήττητη την πορεία της στον όμιλο.

Πιερικός Αρχέλαος και ΚουΠα Κιλκίς προκρίθηκαν στα playoffs της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ μαζί με τον Άθλο Αλεξάνδρειας και περιμένουν ή τον Ζαφειράκη Νάουσας ή τους Πάνθηρες για να συμπληρωθεί η τετράδα της επόμενης φάσης.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Εκίζογλου.